Školska shema voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda

Varaždinska županija kao osnivač naših škola istražila je na početku školske godine interes škola za uključivanje u projekt Školska shema voća i povrća te mlijeka i mliječnih proizvoda.

Ovih dana je Agencija za plaćanja u poljoprivredi,ribarstvu i ruralnom razvoju donijela odluku kojom svim prijavljenim školama odobrava financijsku potporu za ovaj projekt.
Potpora  za voće i povrće iznosi 40,11 HRK,a za mlijeko i mliječne proizvode 71,13 HRK po učeniku/bez PDV-a/.
Potporu za voće i povrće mogu koristiti svi učenici dok za mlijeko i mliječne proizvode koriste samo učenici nižih razreda.
Naša škola je od prvih dana provedbe ovog projekta izvršila prijavu,a učenici su izvrsno prihvatili blagodati konzumacije ponuđenih proizvoda uz standardne obroke koje imaju u školi.Uključili smo se i na natječaje za prateće mjere te su tako učenici imali priliku slušati zanimljiva predavanja predavača iz Savjetodavne službe o uzgoju i bolestima biljaka,organizirane su im kušaonice voća te odobren posjet lokalnom OPG-u Žmegač,proizvođaču jabuka,jabučnog soka i octa.Sve popratne mjere financirane su zasebno kroz ovaj projekt.
Iako učenici žive u ruralnom području,proizvodnju voća i povrća rijetko imaju prilike vidjeti.Rijetki su roditelji koji učenike vode sa sobom na vrt ili u voćnjak kako bi ih poučili uzgoju povrtlarskih i voćarskih kultura,a i sami učenici ne pokazuju interes za rad na zemlji tako da ni škola nema više svoj voćnjak ,a ni vrt.Šezdesetih godina je škola brojila preko 500 učenika koji su dio slobodnih aktivnosti provodili u vrtu,voćnjaku i vinogradu.S godinama je broj učenika pao na svega 126 u obje škole i teško je s tako malim brojem učenika, kojima izvannastavne aktivnosti više nisu propisana obveza, organizirati poljoprivredne aktivnosti.
No,škola razmišlja da u školskom parku napravi 2-3 visoke gredice s edukativnom svrhom kako bi se učenici ponovno vratili dodiru sa zemljom.Razmišljamo da učenike uključimo i u projekte prikupljanja starih sorti sjemenja od njihovih još živućih baka te da tako potaknemo interes za vlastiti vrt i voćnjak u budućnosti.
Upravo je ovo pandemijsko vrijeme pokazalo koliko je neprocjenjivo bogatstvo u ekonomskom,psihičkom i uopće u zdravstvenom smislu imati vlastiti uzgoj voća,povrća i životinja .
Učenici vide oko sebe da su se mnoge njive,voćnjaci i livade pretvorile u šikare.Uskoro više neće znati koliko je lijep,ali i težak put do šalice zdravog mlijeka.
Stoga nas vesele ovakvi projekti,vidimo u njima višestruke dobrobiti i dalje ćemo se u njih uključivati na različite načine poput obilježavanja Dana školskog mlijeka i Dana kruha koje smo nedavno obilježili .Jer, i to su prigode da se puno nauči o hrani i razviju zdrave prehrambene navike.

Rahela Blažević,prof.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 4. 11. 2020.