„ČUDA STVARA MAŠTA MLADIH ZADRUGARA“

Učenička zadruga je mjesto na kojem se čuvaju bogatstvo i ljepota tradicije, razvija  stvaralaštvo i kreativnost, poduzetničke vještine, njeguje zajedništvo…

Varaždinska županija školske godine 2020./2021. organizirala je 24. smotru učeničkih zadruga Varaždinske županije kojoj je domaćin bila Osnovna škola Sveti Đurđ.

Smotra je održana online. Sve  zadruge koje su se prijavile za sudjelovanje trebale su do 28. svibnja poslati  video uratke s predstavljanjem zadruge  i prikazom praktičnog rada.

Zadrugarke učeničke zadruge „Hižica“ ; Petra Belščak i Emina Hrženjak  uz mentorstvo  voditeljice zadruge Vlatke Majcen i učiteljice Zdenke Godinić , predstavile su novi suvenir naše zadruge „Kockicu Voće“. U snimanju i pripremanju video uratka podršku nam je pružila učiteljica Sandra Ljubljanović kojoj ovim putem upućujemo veliku zahvalu.

„Kockica Voće“ je ukrasno-uporabni predmet, osmišljen kao suvenir koji bi učenička zadruga ponudila svim posjetiteljima našeg kraja. Sastavljena je od osam drvenih kockica iste veličine koje se mogu pomicati i stvarati nove slike. Na stranice kockice zalijepili smo sedam  reprezentativnih fotografija našeg kraja. Svaka fotografija označena je qr – kodom čijim skeniranjem se dobiju  osnovne informacije o onome što prikazuje  fotografija.

Na prvoj  fotografiji se nalazi logo naše učeničke zadruge. Otvaranjem kocke otkrivamo špilju Vindiju koja spada u najznačajnija arheološka i paleontološka nalazišta Hrvatske, zaštićeni je spomenik kulture i spomenik prirode. Slijedi panorama općine Donja Voća gdje će vas dočekati pogled na centar mjesta i prekasne brežuljke. Četvrta fotografija upoznaje vas sa starom srednjovjekovnom kapelom sv. Tome. Na slijedećoj fotografiji nalazi se župna crkva sv. Martina biskupa, koju krase zidne freske Ivana Krstitelja Rangera , koja je 2017. godine postala dio europske baštine kao dio Rute sv. Martina. Okrenete li kockicu, plavi prozor odvest će vas u voćansku etno hižu koja prikazuje život Voćanaca kroz sto prošlih godina. Jedno od najvećih blaga Voće je naivna umjetnost pa ćete na kraju upoznati našeg najpoznatijeg  slikara naive, Slavka Stolnika.

„Kockica Voće“ je namijenjena  svim dobnim skupinama. Za djecu je ona osmišljena kao dodaktička igračka, pomicanjem kockica djeca slažu različite slike. Za one malo starije koji se ne odvajaju od svojih pametnih telefona skeniranjem qr-koda ona postaje izvor informacija, a za one u najboljim godinama - suvenir, originalna i neobična razglednica živopisnog mjesta kojeg su posjetili.

Svi naši proizvodi nastoje prikazati posebnost voćanskog kraja u kojem živimo.

Budući da  naša Voća osim prirodnih ljepota ima i značajnu povijesnu i kulturnu baštinu, neiscrpan nam je  izvor  inspiracije i ideja za nove proizvode.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 24. 6. 2021.

« Ožujak 2024 »