4.10. DAN ZAŠTITE ŽIVOTINJA – WORLD ANIMAL DAY – WELTTAG DER BEDROHTEN TIERARTE

Međunarodni dan zaštite životinja obilježava se 4. listopada. Prvi spomen na taj događaj potječe iz 1925. godine, no Svjetski dan zaštite životinja proglašen je 1931. na konvenciji ekologa u Firenci kako bi se naglasio nepovoljan položaj ugroženih životinja. Datum 4. listopada odabran je iz razloga što se toga dana slavi svetkovina Sv. Franje Asiškog, sveca zaštitnika životinja. Tako je Svjetski dan životinja postao važan dan koji je posvećen pravima i zaštiti životinja s posebnim naglaskom na odnosu čovjeka prema životinjama te njihovoj važnosti za život na Zemlji.

Naša škola se ove godine aktivno uključila u obilježavanje tog izuzetnog važnog dana za zaštitu životinja. Učenici 7.a razreda su igrali ESCAPE room na temu „Spas ugroženih životinja“. Na početku igre dobili su pismo u kojem im se obraća poznati znanstvenik i moli ih za spas životinja i planete Zemlje. Zadaje im zadatak da pronađu 20 ugroženih životinja kako bi deaktivirali bombu koja prijeti uništenju svijeta. Podijelili su se u tri grupe, na engleskom, njemačkom i hrvatskom jeziku. Rješavali su različite zadatke, mozgalice, zagonetke čija su im rješenja davala tragove kako bi unutar zadanog vremena uspješno obavili zadanu misiju i deaktivirali bombu. Bili su vrlo uspješni, vrlo snalažljivi i pokazali su odlično znanje u poznavanju naziva životinja na engleskom i njemačkom jeziku. Nakon što su uspješno obavili misiju i spasili životinje, najbolja grupa je bila nagrađena slatkišima.

Učiteljice Sandra, Jadranka i Mateja

objavio: Mateja Smiljanec   datum: 6. 10. 2021.