ŠKOLA OBNOVILA PAJTAKOVO RASPELO

Raspela  i kapelice,  kao mala sakralna arhitektura, sveprisutna  su na području Hrvatskog zagorja pa tako i u našem mjestu. Mnoga su nastala prije 100 i više godina i to najčešće na ulazima ili izlazima iz naselja, grobljima ili  raskrižjima puteva pa su ih ljudi često nazivali poklonci ili krajputaši jer su se pred njima klanjali i molili ,a doista su baš izgrađeni uz puteve.

Sjećamo se  Patrčevićevog raspela koje je bilo nakratko uklonjeno radi obnove,a ljudi bi svejedno stali  na tom svetom mjestu, prekrižili se i molili iako raspela nije bilo. To je dokaz koliko je vjera u Boga i njegovu nazočnost uvijek bila živa kod voćanskih ljudi.

Na djetinjstvo i šetnju kroz šumu iznad zaseoka Kusrbanjsko mnoge od nas podsjeća  i Pajtakovo raspelo koje su  Imbro Pajtak i njegova supruga Mara postavili 1927.  godine uz sam rub puta što je dolazio iz Plitvice Voćanske do Ferica gdje su Voćanci imali polja i vinograde.

Kako su prolazile godine, raspelo je načeo zub vremena pa je trebalo urediti okoliš i obnoviti drvene i gipsane dijelove.

Sadašnji vlasnici šume u kojoj je raspelo postavljeno pozitivno su odgovorili na naš upit bi li škola kroz vjeronaučni projekt mogla obnoviti raspelo te je škola je započela s projektom početkom ove školske godine. Skinut je ormarić s likom Djevice Marije, kip Isusa i zahrđali krov te je u školskoj radionici izvršen dio radova u kojem su s velikom radošću sudjelovali učenici osmog razreda koji će ove godine primiti sv.potvrdu. Nabavljen je novi limeni krov, a ravnateljica je osobno darovala ukrasno grmlje koje je posadila zajedno sa školskim majstorom i učenicima. Također su svi sudionici projekta očistili okoliš oko raspela te je ono zasjalo na rubu šume.

Kako bi se i ostali učenici i učitelji upoznali s projektom, uz Svjetski dan pješačenja cijela je škola u sklopu pješačke ture od 7 km upoznala Pajtakovo raspelo koje je blagoslovio mjesni župnik uz molitvu svih nazočnih.

„Ovo raspelo odraz je traženja božje zaštite, svjedok naše kršćanske tradicije i simbol duboko ukorijenjene vjere kojoj pripadamo po krštenju“ rekla je ravnateljica, pohvalila sudionike projekta i obvezala se brinuti o raspelu. Velečasni je u kratkoj propovjedi i molitvi pohvalio učenike koji su sudjelovali u projektu, pozvao ih u svećeničko zvanje i podsjetio da dolaze na molitvu u crkvu, ali i da se mole  i brinu za  raspela.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 21. 10. 2021.