Čudesna šuma

Poštovani,

obavještavamo Vas da Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, u kontinuitetu, od 2005. godine, provodi projekt Autobus „Čudesna šuma“. Ove godine , po prvi put,  na području Varaždinske županije uključili su se u taj projekt grad Lepoglava te općine Donja Voća i Veliki Bukovec.

Projekt se provodi s ciljem širenja mreže sadržaja i programa usmjerenih djeci iz ruralnih područja, iz područja od posebne državne skrbi te područja s velikim brojem djece. Zahvaljujući iskazanom interesu i odazivu županija, kao i uspješno ostvarenoj zajedničkoj suradnji, u Projektu je do sada sudjelovalo dvije trećine županija u kojima je putujuća igraonica i stvaraonica obišla preko 300 mjesta i pri čemu je obuhvaćeno preko 35 000 djece. Projekt se provodi sukladno mjerama iz Nacionalne obiteljske politike, Programa za sprečavanje nasilja među djecom i mladima i Nacionalnog plana aktivnosti za prava i interese djece od 2006 do 2012. godine.

Za više informacija o ovoj temi molim kliknuti na "opširnije"!

Hvala!

PredmetProvođenje projekta Autobus „Čudesna šuma“,

poziv, dostavlja se

Poštovani,

Cilj ovog projekta je omogućiti i ponuditi djeci (sadržaje i aktivnosti)  s područja posebne državne skrbi, ruralnih područja, pograničnih područja te područja s velikim brojem djece i nedostatka organiziranih aktivnosti i događanja  koja bi bila namijenjena njima i u koja bi se mogla uključiti u svoje slobodno vrijeme. Djeca i mladi te roditelji potpuno besplatno se mogu uključiti u taj projekt. Sve troškove provođenja Projekta  podmiruje Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti, lokalna i regionalna zajednica te obiteljski centar.

Projekt je namijenjen djeci u dobi od 3 do 14 godina, a usmjeren je razvoju stvaralačkih i kreativnih sposobnosti djece, s ciljem kvalitetnijeg  provođenja slobodnog vremena i afirmacije pozitivnih vrijednosti kod djece (razvijanje prijateljstva, druženja i zajedništva) kao i ostvarivanje prava svakog djeteta da u potpunosti razvije svoje potencijale, te prava na slobodno vrijeme, igru i razonodu. Kroz sadržaje Projekta Autobus „Čudesna šuma“, pod vodstvom stručnih djelatnika obiteljskog centra (nastavnika, odgajatelja, pedagoga, socijalnih radnika i psihologa) djeca u opuštenom ozračju, kroz igru i radionice, razvijaju svoje socijalne vještine – toleranciju, strpljivost, poštivanje pravila, uvažavanje različitosti, poštivanje tuđeg mišljenja, postizanje dogovora i nenasilno rješavanje sukoba; razvijaju komunikacijske vještine; likovno i glazbeno se izražavaju te usvajaju i druga znanja i vještine Autobus je opremljen raznovrsnim materijalima za provedbu kreativnih radionica za djecu, likovnih radionica, informatičke radionice te nizom društvenih igara.

U provedbu projekta kadrovski i   organizacijski  uključen je Obiteljski centar Varaždinske županije i to  provođenjem programa likovnih kreativnih radionica, dramskim i literarnim radionicama, informatičkim igraonicama te psihoedukativnim predavanjima namijenjenim roditeljima i djelatnicima/ama škola i vrtića.  Stručni djelatnici Obiteljskog centra provoditi će sve aktivnosti vezane uz projekt Autobus „Čarobna šuma“, nadamo se  uz pomoć volontera koje smo pozvali da nam se pridruže .

Ovaj tjedan od 6. do 10. lipnja program smo provodili u Međimurskoj županiji i to u gradu Prelogu, općinama Belica, Podturen, Nedelišće i  Mala Subotica, gdje je sveukupno kroz ovih pet dana uključeno 600 djece prdškolske i školske dobi.

Projekt će se provoditi, na području Varaždinske  županije, u vremenskom periodu od 13. do 21. lipnja 2011. godine, od 09,00 - 14,00 sati.

Popis općina i grada, na području Županije, u kojima će se Projekt provoditi:

13. lipnja 2011. – grad Lepoglava – prostor  OŠ Lepoglava

14. lipnja 2011. – grad Lepoglava - prostor OŠ Kamenica

15. lipnja 2011. – grad Lepoglava – prostor OŠ Višnjica

16. lipnja 2011. -  Udruga Najklinci Hrvatske – Hotel Minerva Varaždinske Toplice

17. lipnja 2011. -  Udruga Najklinci Hrvatske  –Hotel Minerva  Varaždinske         Toplice

20. lipnja 2011. - općina Veliki Bukovec – prostor OŠ Veliki Bukovec

21. lipnja 2011.  - općina Donja Voća – prostor OŠ Donja Voća

Pozivamo Vas da nam organizacijski pomognete u provođenju  ovog Projekta kako bi se u njega uključilo što više djece, mladih,  njihovih roditelja, volontera te da se na taj način ostvari cilj tog porjekta. Pošto se  Projekt odvija u Vašoj sredini dok  nema  nastave u školi molimo Vas da o Projektu obavijestite Vaše učenike i nihove roditelje i da po mogućnosti organizirate grupe od 15- 25 učenika sa ne prevelikim  razlikama u dobi. Manju djecu mogu dopratiti roditelji, a Vaše kolegice i kolege također mogu prisustvovati aktivnostima i događajima vezanim uz „Čudesnu šumu“  .  Na pomoći i suradnji  Vam unaprijed zahvaljujemo.

S poštovanjem!

Ravnatelj:

Robert Čusek, dipl. soc. pedagog

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 16. 6. 2011.