Sindikalni izlet OŠ Andrije Kačića Mišića

Djelatnici OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća, Svjetski dan učitelja koji se od 1994. godine odlukom UNESCO-a obilježava 5. listopada odlučili su obilježiti kvalitetnim provođenjem zajedničkoga vremena na sindikalnom izletu na Plitvičkim jezerima. Utjecaj na odabir destinacije imalo je bogatstvo prirodne baštine Plitvičkih jezera, činjenica da su među osam nacionalnih parkova u Hrvatskoj najposjećenija, a dodatna motivacija za posjet bila nam je i nedavna milijunta posjetiteljica parka , Hrvatica iz Francuske, Stana Ježina. Na izlet su osim učitelja krenuli i ostali zaposlenici škole kao i zainteresirani članovi obitelji.

Za više informacija o ovoj temi molim kliknuti na "opširnije"!

Hvala!

Sindikalni izlet OŠ Andrije Kačića Mišića

Otkrili smo bisere hrvatske prirodne baštine u naručju neponovljivog spoja primorske i kontinentalne Hrvatske i savršenu sliku prirode koja je tisućljećima gradila svoje remek djelo – čarobnih šesnaest Plitvičkih jezera ukrašenih stotinama slapova. Doživjeli smo i osvježenje raspršenih kapi s 78m visokog slapa, Velikog prštavca  koji uistinu oduzima dah. Uživali smo u šetnji i netaknutoj prirodi te se opustili u vožnji brodom i turističkim vlakom.

Pomalo tužni što ih napuštamo pozdravili smo slapove i krenuli put Rastoka koje su bile naše drugo odredište. Predvorje Plitvičkih jezera ili „ Male plitvice“ smjestile su se na ušću rijeke Slunjčice koja se „rastače“ u rijeku Koranu stvarajući niz malih jezera i mahovinom obgrljenih slapova. Davne 1860. hrvatski filolog, književnik i putopisac Adolf Veber Tkalčević Rastoke je nazvao prirodnom fontanom, a do dana današnjega im nismo smislili bolje usporedbe. U Rastokama smo otkrili stare mlinove, od kojih neki datiraju iz 17.st., te pomalo prkosne i ponosne domaćine koji ljubomorno čuvaju svoju privatnost i dvorišta od neumoljivo znatiželjnih turista.

Iz Rastoka, već pomalo umorni, krenuli smo do našeg posljednjeg odredišta toga dana, restorana Lovački rog u Karlovcu. Uz ugodno druženje nakon objeda, pjesmu i gitaru u autobusu, završio je još jedan ugodan sindikalni izlet.

Biljana Jurić

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 15. 10. 2011.