Dejan Čegovnik u OŠ Andrije Kačića Miošića

Pri samom kraju školske godine učenici Osnovne škole Andrije Kačića Miošića iz Donje Voće snimili su svoj prvi film.

Ideja se rodila tijekom posjeta ovoj školi gdina.Dejana Čegovnika, suradnika slovenskog Ministarstva za školstvo i šport te vlasnika videoprodukcijske tvrtke "Moj TV" iz „Selnice ob Dravi“.

Gdin.Čegovnik zaljubio se u ljepote nedirnute prirode i gostoljubivost i pristupačnost voćanskih ljudi koje je upoznao boraveći u svojoj vikendici u ovom kraju. Posebice ga je oduševila jednostavnost i pristupačnost učenika koje je imao prilike upoznati boraveći u Gornjoj Voći te je stoga ravnateljici naše škole,gđi.Raheli Blažević ponudio besplatnu radionicu za učenike škole kakvu inače provodi u slovenskim školama pod nazivom "Osnovni principi pripreme i upotrebe videa za školsku TV" .

Njegov osnovni princip rada temelji se na zahtjevu da cjelokupan rad oko snimanja filma moraju odraditi učenici sami nakon kratkog uvodnog mentoriranja. Edukator je sa sobom doveo i jednog učenika iz Slovenije kako bi učenicima pokazao da svako dijete može naučiti rukovati kamerom uz malo truda i entuzijazma .

Učenici su bili podijeljeni u tri tima od kojih su u jednom timu bili snimatelji,u drugom novinari ,a u trećem montažeri. Snimanju su nazočili i učitelji iz škole,knjižničarka Biljana Jurić te voditeljica Učeničke zadruge "Hižica",Biserka Kihas obzirom da je tema filma posvećena radu ove vrijedne zadruge.

Radilo se vrijedno cijelog dana za samo 3 min. konačnog filmskog uradka! Učenici su bili oduševljeni i zadovoljni uradkom,brzo su učili i savladali strah od kamere i mikrofona.

Osnovni ciljevi radionice koje si je gdin.Čegovnik zacrtao-kako dobro upotrebljavati kameru,izgrađivanje pozitivnog odnosa prema medijima te kritičnog odnosa prema snimljenom, u potpunosti su ostvareni.

Škola je tako dobila promotivan film o svojoj zadruzi,učenici su se okušali s novim tehnologijama i motivirali za snimanje filmova te će se ovaj projekt nastaviti tijekom nove školske godine sa zainteresiranim učenicima i mentorima iz škole.

Na kraju je ravnateljica edukatoru darovala rad Učeničke zadruge "Hižica" -zidni uradak s motivom hižice od terakote koja je zaštitni znak ove školske zadruge .

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 3. 6. 2013.