PROSLAVU 20 GODINA POSTOJANJA OPĆINE DONJA VOĆA ZAPOČELI UČENICI VOĆANSKE ŠKOLE KREIRANJEM NOVOG SUVENIRA

Kako ove godine Općina Donja Voća proslavlja svoj mali jubilej-20 godina postojanja kao zasebna jedinica lokalne samouprave u okrilju Varaždinske županije ,prigoda je da se ovaj značajan događaj obilježi različitim manifestacijama u koje se uključuju  gotovo sve institucije na području naše općine, a škola posebice.

„Sve je ,zapravo,davne 1993. i  započelo u školi nizom sastanaka s čelnicima Mjesne zajednice Donja Voća i predstavnicima tadašnje Općine Ivanec.Predlagalo se da Donja Voća u novom ustroju bude u zajednici ili s Općinom Klenovnik ili s Općinom Maruševec.No,kako sam i sama bila sudionicom tih događaja,prisjećam se burne rasprave u kojoj smo svi kategorično odbijali mogućnost da opet budemo dio neke druge zajednice tražeći isključivo da Donja Voća bude samostalna općina.Od tog zahtjeva nismo htjeli nikako odustati jer smo u njemu vidjeli priliku da konačno sami upravljamo svojim lijepim,ali oduvijek zapostavljenim krajem“ ističe naša ravnateljica.

Ravnateljica je bila podpredsjednica prvog Općinskog vijeća,a zatim je intenzivno bila uključena u rad nove lokalne samouprave kao vijećnica i članica poglavarstva.

U školi su se oduvijek održavale priredbe,izložbe ,promocije knjiga i druge kulturne manifestacije posvećene proslavi Dana općine a u njoj je „Malom voćanskom školom naive“ za učenike započela i danas već tradicionalna voćanska likovna manifestacija „Tragovi iskona“ .

Na jednoj od tih manifestacija  učenici škole su pod vodstvom svojeg mentora,prof.likovne kulture Danka Merina, izradili prekrasan reljef u terakoti inspiriran ostacima životinja,ljudi i biljaka pronađenih u špilji Vindiji.

Ove godine škola se uključila s istim mentorom  te gostujućom keramičarkom Klaudijom Vukman iz Varaždina u proslavu općinske  obljetnice keramičarskom radionicom za koju je ravnateljica predložila izradbu novog voćanskog suvenira inspiriranog zaštitnikom naše župe-sv.Martinom.

Učenici  i učitelji bili su pozvani da se svojim idejama odazovu radionici koja je održana u utorak u matičnoj školi s voditeljicom Klaudijom Vukman te u područnoj školi pod vodstvom akademskog slikara i profesora Danka Merina.Odazvao se velik broj učenika te čak sedmero učitelja koji su ,zajedno s učenicima, izradili niz simbola sv.Martina-gusku,biskupski štap i kapu,raznovrsne zdjelice,broševe te sam lik sv.Martina kao uporabni i ukrasni predmet.

Učenici su istinski uživali modelirajući u bijeloj i crvenoj terakoti,a radove očekuje još sušenje,pečenje i glaziranje kako bi bili gotovi za izložbu na Dan općine koji je ujedno i Dan župe-Blagdan sv.Martina .

Biljana Jurić

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 1. 11. 2013.

« Ožujak 2024 »