General Mladen Markač posjetio izložbeni prostor voćanske škole

Učenici, učitelji i ravnateljica OŠ A.K.Miošića iz Donje Voće imali su iznimnog gosta na izložbenom prostoru Učeničke zadruge "Hižica" prigodom proslave Dana općine Donja Voća i blagdana sv.Martina , zaštitnika voćanske župe.

Naime, gost na općinskoj proslavi bio je poznati i uvaženi hrvatski genaral, Mladen Markač.

General se u iznimno nadahnutom i pristupačnom govoru obratio nazočnim gostima prisjetivši se svojeg ratnog puta kao i suboraca koji više nisu s njim, značaja domovinskog rata,ali i običnih ljudskih strahova pri svakom odlasku u novu akciju.

Posebno se obratio roditeljima i učiteljima djece i mladeži naglasivši kako voli svaki kutak svoje lijepe domovine pa mu je dolazak u malo zagorsko selo Donju Voću jednako drag kao i odlazak u bilo koji veliki hrvatski grad. Smatrao se počašćen pozivom našeg načelnika kojem se s veseljem odazvao obzirom da nosi prezime Markač koje je i često voćansko prezime te je obećao istražiti svoje korjene razmišljajući da su se,možda, njegovi preci odavde, u potrazi za boljim životom, odselili u Đurđevac.

Nas učitelje se iznimno dojmio dio generalovog obraćanja u kojem nas poziva da njegujemo domoljublje kod hrvatskih učenika kao jednu od temeljnih ljudskih vrednota , da promičemo i poučavamo istinu o domovinskom ratu ta da se s dužnim poštovanjem odnosimo prema poginulima i svim drugim stradalnicima domovinskog rata. Napomenuo je da je Hrvatska svoje pravo, istinsko priznanje od međunarodne javnosti doživjela upravo u trenutku kad su generalu Gotovini i njemu pročitali oslobađajuću odluku jer je to bio dokaz da je naša borba za domovinu bila legitimna. Iz svake generalove riječi izbijala je toplina i zahvalnost za ono čemu je i svojom velikom žrtvom doprinio-za lijepu i ponosnu zemlju, vrijedne i skromne ljude koji imaju budućnost cijeneći i ne zaboravljajući i svoju prošlost.

General je sa zanimanjem razgledao izložbeni prostor naše učeničke zadruge, pohvalio trud i zalaganje učenika te mnoštvo lijepih i kreativnih radova.

Za sjećanje na dolazak u našu sredinu,ravnateljica je generalu poklonila zagorsku hižicu u terakoti, rad Učeničke zadruge "Hižica" koji su iz ove sredine ponijeli mnogi ugledni gosti koji su nas posjetili poput bivšeg ministra znanosti, obrazovanja i športa Vladimira Strugara ili bivšeg predsjednika Stjepana Mesića koji je također iz Voće ponio našu hižicu i veliko licitarsko srce.

Ovaj Dan općine ostat će također u lijepom sjećanju svim učenicima i mještanima kojima je susret s ovim junakom i njegovim suradnicima bio poseban doživljaj kojeg vrijedi pamtiti.

Rahela Blažević,prof.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 11. 11. 2013.