Općinske zahvalnice umirovljenim učiteljima

Povodom proslave Dana općine Donja Voća i dvadesete godišnjice postojanja ove male jedinice lokalne samouprave, petero umirovljenih učitelja OŠ A.K.Miošića iz Donje Voće dobilo je općinsku zahvalnicu na prigodnoj svečanosti upriličenoj za tu priliku uz blagdan sv.Martina, zaštitnika općine i župe Donja Voća.

Inicijativu za dodjelu zahvalnice pokrenula je ravnateljica škole, prof.Rahela Blažević a nakon prošlogodišnje dodjele zahvalnice Područnoj školi Antuna Gustava Matoša -Gornja Voća u povodu stote godišnjice školstva.

Učiteljsko vijeće prihvatilo je inicijativu te su predloženi umirovljeni učitelji područne škole koji su cijeli svoj radni i životni vijek proveli u naselju Gornja Voća. Većina ih je došla u Gornju Voću kad još naselje nije imalo ni struju, vodu, ni asvaltiran put, a ni potreban prostor za održavanje nastave. Do 1962. god. se  nastava odvijala u staroj i trošnoj školskoj zgradi, nije bilo stambenog prostora za učitelje već su živjeli u skromnim, iznajmljenim sobičcima kod lokalnih ljudi. Kasnije je izgrađena stambena zgrada u koju su se neki od njih smjestili ili su izgradili u mjestu svoj vlastiti dom poput nagrađenog bračnog para Mire i Stjepana Žulja te  Anice i Silvija Taučera.

Osim ova dva prosvjetarska bračna para, zahvalnice su primile i dvije učiteljice razredne nastave-Marija Friščić i Milica Žigić.

Neki su učitelji ovdje došli, kako sami običavaju reći"po dekretu", ali su odlučili poučavati voćansku djecu i ovdje ostati čitavog života.

Živeći u maloj sredini koja je trebala znanje i pomoć obrazovanih ljudi, uključivali su se u život zajednice i dali svoj udio u njenom napretku.

Stoga je i ravnateljica predložila  „Zahvalnicu za izniman trud u odgoju i obrazovanju voćanske djece i mladeži te doprinos boljitku naselja Gornja Voća".

Općinsko povjerenstvo za dodjelu zahvalnica u potpunosti je prihvatilo prijedlog iz škole te na svečanoj sjednici uručilo zahvalnice.

Kako je sjednici nazočio i hrvatski heroj,general Markač ,i on je čestitao učiteljima te se fotografirao zajedno sa svim dobitnicima općinskih zahvalnica.

Biljana Jurić

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 21. 11. 2013.