Majčin dan

Blagdan u čast majki - Majčin dan u većini zemalja svijeta obilježava se druge nedjelje u svibnju. Utemeljila ga je Anna Jarvis iz Philadelphije 1907. godine, dvije godine nakon smrti svoje majke posvetila se inicijativi za osnivanje službenog državnog praznika u čast majki, pišući pisma političarima, gospodarstvenicima, svećenicima i ženskim udrugama.

Američki predsjednik Wodrow Wilson proglasio je 1914. godine Majčin dan nacionalnim praznikom. Nakon SAD-a, Majčin dan postao je praznik i u nekim državama Europe (Engleska, Švicarska, Norveška, Švedska, Austrija), a potom se običaj proširio po cijeloj Europi i svijetu.

Ove godine Majčin dan obilježavamo 11. svibnja. Učenici I.b i IV.b razreda ovim su povodom uredili prigodni pano u svojoj učionici i pripremili poklone za majke koje su sami izradili i ukrasili. Na izvannastavnim aktivnostima  izrađivali su  čestitke i ukrašavali salvetnom tehnikom gipsana srca, vazice i okvire za slike. Još samo treba ubrati poneki cvjetić i iznenađenje za majku je spremno.

Izrada iznenađenja za majke nastavila se i na satu vjeronauka s vjeroučiteljicom Petrom Hojski s kojom su izrađivali teglice s cvijećem od kolaž - papira.

Lijepo je što bar jedan dan u godini možemo majkama odati počast i zahvaliti ima na svemu što nam pružaju i čine za nas. Ako ste u prilici, zagrlite majku svaki dan i recite joj koliko je volite. Zahvalite joj na onome što je učinila za vas i dajte joj do znanja koliko je cijenite.

Nekoliko prigodnih citata kazuju nam kolika je važnost uloge majke u našim životima;

"Majke ruke svoje djece drže kratko, ali njihova srca zauvijek". (nepoznati autor)

"Majka je banka u koju ulažemo sve svoje brige i muke." (T. DeWitt Talmage)

"Majčino srce je duboki ponor na čijem ćeš dnu uvijek naći oprost." (Honore de Balzac)

Svim majkama i bakama sretan Majčin dan žele učenici i učiteljica I.b i IV.b razreda!

Adriana Taučer - Kukec

Više fotografija možete pogledati u foto-galeriji ove web stranice !

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 8. 5. 2014.