Mali voćanski pjesnici u Rešetarima

Rešetarački susreti pjesnika, manifestacija koju financijski i logistički podupiru Hrvatska matica iseljenika,  Ministarstvo kulture i Brodsko-posavska županija  i ove  se  godine(12.-14.rujna), u svom 17. izdanju, dogodio pod visokim pokroviteljstvom predsjednika RH  dr. Ive Josipovića.

Već  17 godina, na inicijativu Ivana de Ville, praćenu entuzijazmom članova  mjesnog Književno likovnog društva, Rešetari u mjesecu rujnu postaju  mjesto na kojemu se slavi  hrvatski jezik  i čuva pisana hrvatska riječ, ali i  mjesto koje na kratko okupi Hrvate iz svih krajeva svijeta i poveže  iseljeništvo s domovinom. Riječ je o  uistinu jedinstvenom susretu poezije i umjetnosti, susretu prijatelja, zaljubljenika u hrvatsku riječ,  iseljene i matične zemlje, ali i susretu koji pomaže razvoju međugeneracijske solidarnosti. Manifestacija je to čiji izniman doprinos hrvatskoj riječi i očuvanju jezika diljem svijeta u zemljama u kojima žive iseljeni Hrvati.

Učenici OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća i PŠ Antuna Gustava Matoša, Gornja Voća nastupili su 13, rujna 2014. na tradicionalnom susretu mladih i onih malo manje mladih pjesnika koji je svake godine dio programa rešetaračkih susreta. Učenici  se  već  nekoliko godina javljaju na ovaj susret prema pozivu predsjednice Međunarodnog kluba prijatelja , pjesnikinje i slikarice iz Donje Višnjice, gđe Milke Knežević. Ove godine javile su se dvije mentorice Marijana Švetak i Dubravka Tuđan s ukupno 5 učeničkih ostvaraja. Svi  prijavljeni radovi objavljeni su u zborniku poezije mladih „Na duši mi pjesma“ koji je i ove godine financirao gospodin Antun Kikaš

. Učenike su u daleke Rešetare vozili domaći vatrogasci s kojima škola ima izvrsnu suradnju a odlazak na pjesnički susret na kojem su sami krasnoslovili svoje radove bio je i prilika za upoznavanje Rešetara. Na susretu mlađih i starijih pjesnika recitiralo se, družilo, davalo korisne životne savjete, a ponajviše smijalo.  Rešetarčani su se još jednom pokazali kao izvrsni organizatori i domaćini pa ne čudi što su svi sudionici poželjeli ponovo doći u Rešetare na jedinstvenu pjesničku manifestaciju.

Biljana Jurić

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 17. 9. 2014.