Škola iz Voće dobitnica nagrade „Otisak srca“

U petak, 12. prosinca 2014. godine osmero je sudionika iz OŠ Andrije  Kačića Miošića, Donja Voća prisustvovalo dodjeli nagrade Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva  „Otisak srca“ u Muzeju Mimara u Zagrebu.

Naša škola bila je jedina od deset nagrađenih osnovnih škola čiji učenici dolaze iz Varaždinske županije. Dodijeljeno je i pet nagrada za najinovativnije modele volontiranja mladih u srednjim školama te tri nagrade za društvene inovacije.

Naime, škola se prijavila na natječaj Nacionalne zaklade za volonterske inicijative u osnovnim i srednjim školama pod nazivom „Otisak srca“. Za provedbu inicijative dodjeljuje se nagrada u iznosu od 10 000,00 kn. Cilj je potaknuti djecu i mlade na dobrovoljni volonterski angažman u lokalnoj zajednici  kako bi znali prepoznati i riješiti probleme u lokalnoj zajednici u kojoj žive.

Ravnateljica, prof. Rahela Blažević usmjerila je učiteljice engleskog jezika, prof. Sandru Ljubljanović i Nevenku Hrgović na zajedničko osmišljavanje projekta obnove zapuštenih izvora pitke vode zvanih „Jablanovec“ u centru naselja koje su učenici uočili kao zanemarene prilikom izleta po užem zavičaju.

U svojem zahvalnom govoru prigodom primitka nagrade i priznanja istaknula je da „uključivanjem u ovu inicijativu škola želi ukazati kako je voda dragocjeni resurs XXI. stoljeća, a izvori podsjetnici, kako se nekad teško živjelo u ovom kraju kad se po vodu odlazilo daleko od kuće. Izvori su i danas zanimljiva mjesta za odmor i osvježenje i to su naši učenici uočili te želimo doprinijeti njihovom očuvanju i uređenju“.

U inicijativu će biti uključeno dvadesetero učenika, četvero zaposlenika škole te lokalni majstori-roditelji učenika škole, Općina Donja Voća, a dobrodošli su i drugi dobročinitelji koji žele darovati materijal ili pak samo svoje slobodno vrijeme. Uz izvore je već osmišljeno i maleno igralište, nedostaje tek nekoliko klupa za navijače i kante za smeće pa će obnovljeni izvori postati zanimljivo mjesto okupljanja za mlade i stare iz naselja Centar, Medenjaki i Komesi.

Sudionici projekta dobili su kao dar mjerače koraka, kako bi očuvali zdravlje srca čiji otisak  će ostaviti ovom projektu za dobrobit svoje zajednice.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 17. 12. 2014.