SVIJET BAJKI U I.B RAZREDU

Bajke su priče namijenjene djeci predškolske dobi , a čitaju ih i djeca rane školske dobi (Lektira za I. i II. razred osnovne škole).

Najčešće se bave izmišljenim radnjama i likovima kao što su vještice, čarobnjaci, vile , patuljci, zmajevi, čarobni predmeti i slično. U bajkama često nalazimo i životinje koje govore. Glavni su likovi obično dobri i jasno odijeljeni od loših. Tema bajki je borba između dobra i zla.

Najslavnije bajke na svijetu su bajke braće Jacoba i Wilhelma Grimma: Crvenkapica, Ivica i Marica, Snjeguljica, Trnoružica, Vuk i sedam kozlića i druge.

Braća Grimm, klasici europske bajke, sakupljali su njemačke narodne priče i kasnije ih obrađivali. U njihovim bajkama ne postoji puno grubosti kao što je slučaj u Perraultovim bajkama. One su vedre, bogate narodnom mudrošću, pune optimizma te bez previše moraliziranja. Njihove bajke stalno se iznova prepričavaju u obliku stripa, crtanog filma ili kazališne predstave.

Bajke djetetu šalju važne poruke:

-dobro uvijek pobjeđuje zlo;

-plemenita djela se nagrađuju;

-stranaca se treba pribojavati;

-treba se zauzeti za slabije;

-malen može pobijediti većega od sebe;

- ne provlačiti se kroz život kao lijenčina

Bajke su moralne priče koje djetetu daju priliku da se poistovjeti s dobrim i razvije antipatiju prema zlu.

Nekoliko sati izvannastavnih aktivnosti, učenici I.b razreda iz PŠ Gornja Voća posvetili su bajkama. Uz malu pomoć svoje učiteljice i dvaju učenika II.b razreda, izrađivali su od papira i kartonskih rola likove iz djeci omiljenih bajki kao što su Crvenkapica, Snjeguljica, Ivica i Marica, Vuk i sedam kozlića, Tri praščića te pripovijesti Tri medvjeda i gitara.

Nacrtani lik najprije su obojili, a zatim izrezali po dijelovima (glava, ruke, detalji). Izrezane dijelove tijela zalijepili su na kartonsku rolu presvučenu papirom i tako dobili gotov lik.

Izrađene likove su izložili na klupe i uredili prigodnu pozadinu za svaku bajku. Tako se čaroban svijet bajki nastanio u njihovoj učionici. Za vrijeme odmora učenici će se moći poigrati izloženim likovima i zaploviti u čudesan svijet mašte.

Adriana Taučer - Kukec

Fotografije učeničkih radova možete pogledati u foto-galeriji ove web stranice!

Hvala!

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 30. 1. 2015.