Projekt „Poligon za tjelesnu aktivnost školske djece“

Mnoge osnovne škole u Republici Hrvatskoj ne zadovoljavaju osnovne tehničke, materijalne i prostorne uvjete i zbog toga ne mogu provoditi planiranu i zakonom propisanu nastavu tjelesne i zdravstvene kulture. Hrvatski zavod za javno zdravstvo je osmislio projekt „Poligon za tjelesnu aktivnost školske djece“ kao pomoć pri provedbi nastave tjelesne i zdravstvene kulture u osnovnim školama republike Hrvatske koje nemaju uvjete za njihovu provedbu, a s ciljem održavanja, unapređenja i promicanja zdravlja i tjelesne aktivnosti.

Nakon uspješno provedenog pilot-projekta i njegove pozitivne stručne evaluacije od strane Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja, Kineziološkog fakulteta i Fakulteta strojarstva i  brodogradnje , Hrvatski zavod za javno zdravstvo je uz pomoć Ministarstva zdravlja, u sklopu provedbe Nacionalnog programa „Živjeti  zdravo“, osigurao sredstva za kupnju 120 kompleta didaktičke opreme da bi donirao svim matičnim osnovnim školama u RH –a koje nemaju sportske dvorane. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta i Agencija za odgoj i obrazovanje potpisali su sporazum o suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo koji obuhvaća implementaciju i edukaciju školskih timova matičnih osnovnih škola koje nemaju sportsku dvoranu. Tako će i naše učiteljice sudjelovati u ovoj edukaciji, a matična škola dobit će 1 komplet ove opreme. U Zagrebu je , uz uvažene goste, prisustvovala i naša ravnateljica, prof. Rahela Blažević.

Doc.dr.sc. Sanja Musić Milanović dr. med., voditeljica službe za promociju zdravlja (HZJZ) predstavila je cijeli poligon i njegove koristi za zdravlje učenika. Jadranka Žarković  –  Pečenković, prof. ravnateljica Agencije za odgoj i obrazovanje (AZOO) pozdravila je sve ravnatelje nazočne na skupu. Izv. prof. dr.sc. Damir Knjaz, dekan kineziološkog fakulteta (KIF),  govorio je o funkcionalnosti ove opreme. Prim. mr. sc. Siniša Varga, dr.dent. med., ministar zdravlja (MZ),  spomenuo je veliki angažman Ministarstva zdravlja.  Prof.dr. sc. Vedran Mornar, ministar znanosti obrazovanja i sporta, (MZOS) osvrnuo se na zdravlje hrvatskih učenika i potporu MZOS-a ovom projektu.

Predstavljanje se održalo 8.lipnja215. u Osnovnoj školi  „Matija Gubec“ u Zagrebu. Ravnateljica je po povratku učiteljima objasnila što se od škola očekuje u ovome projektu u kojem i mi sudjelujemo.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 12. 6. 2015.

« Ožujak 2024 »