Završen projekt „Otisak srca“-„Moja klupica,moja izvorska vodica“

Pri samom kraju školske godine učenici ,učitelji ,školski majstor i ravnateljica te drugi volonteri  koji su se odazvali pozivu škole za uključenje u ovaj projekt,dovršili su uređenje izvora u centru naselja Donja Voća kojeg poznajemo pod nazivom „Zvira“.

Ideja za prijavu na natječaj Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva za poticanje volonterskih inicijativa rodila se u glavi ravnateljice još prije nekoliko godina kad je predložila još jednu od posebnih proslava Dana škole u vidu pješačke ture do vodospremnika uz obvezne postaje na svim izvorima uz koje će učenici prolaziti .

Tom prigodom učenici su mogli vidjeti kako njihovo naselje ima niz prekrasnih,starinskih bunara i izvora na kojima su se mještani nekad opskrbljivali vodom ali i uočiti da su mnogi bunari i izvori zapušteni,oronuli i neugledni te vape za obnovom.

Kako se „Zvira“ nalazi u blizini škole,ravnateljica je istakla da je  sama nekad odlazila na ovaj izvor po vodu za piće te predložila da se škola prijavi sa svojim projektom na natječaj ne bi li osvojila financijska sredstva za obnovu izvora.Ideju su objeručke prihvatile učiteljice engleskog jezika Sandra Ljubljanović i Nevenka Hrgović te okupile tim malenih ruku sastavljen od 15 učenika,a ravnateljica je preuzela obvezu uključenja odraslih volontera.Pozivu su se odazvale domaće tvrtke –Pilana „Banfić“ koja je donirala drvenu građu te tvrtka „MMS“ustupivši zidare koji su ozidali stube.Za ostale zidarske poslove javio se zidar Mirko,djed dvoje naših učenika.Stolarske poslove obavio je školski majstor Stjepan ,a zemljane radove i sadnju cvijeća s radošću su odradili učenici i učiteljice.Veliko srce s imenima volontera izradila je tvrtka „Jedinstvo“ iz Ivanca.

Mještani su sa zanimanjem pratili tijek projekta i uživali svakodnevno u nečem novom što je nastajalo uz „Zviru“,pohvaljivali ravnateljičinu ideju i vrijedne volontere te isticali kako bi ova školska inicijativa mnogima trebala biti poticaj da očuvaju kulturnu i materijalnu baštinu svojeg mjesta.

Gotovo svako naselje ima neki prostor koji je prikladan za zajedničko okupljanje poput ovog prostora uz „Zviru“ gdje je već uređeno nogometno igralište te igralište za odbojku na pijesku.

Ravnateljica je već najavila“ da će se škola i dalje javljati na natječaje za slične projekte jer bismo ovdje htjeli osmisliti „učionicu na otvorenom“ sa sadržajima za učenje i igru te druženje s roditeljima kako bi se škola što intenzivnije povezala s lokalnom zajednicom i kako bismo učenike poticali da budu aktivni sudionici u životu te zajednice čuvajući i njegujući sve ono u čemu su i sami sudjelovali ali i ono što im je ostavljeno u nasljeđe“.

No,učenike i sve sudionike u ovom projektu očekuje još i zajedničko druženje s predstavnicima Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva koja će dati svoje mišljenje o vrijednosti projekta .

Školi ostaje zahvalnica i srce,dar Nacionalne zaklade, a našem mjestu ostaje „Otisak srca“ svih sudionika u projektu kojima ravnateljica od srca zahvaljuje i poziva ih na nastavak suradnje u ovom ali i drugim projektima u  kojima su najmlađi stanovnici naše općine nositelji inicijative.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 29. 6. 2015.