Održana svečana misa za početak školske godine

Zaziv Duha Svetoga kojim je,otkada imamo svoju državu,započinjala svaka nova školska godina za učenike OŠ A.K.Miošića Donja Voća ,održan je ove godine iznimno nešto kasnije zbog energetske obnove škole u Donjoj Voći.Naime,uobičajena svečana sv.misa nije se mogla održati na prvi nastavni dan kao inače nego je ravnateljica dogovorila s velečasnim Josipom Drvoderićem,voćanskim župnikom,da misa bude po povratku učenika u matičnu školu pošto se nastavna iznimno za sve učenike dva mjeseca održavala u Gornjoj Voći.

Ta činjenica poklopila se s dolaskom biskupa Varaždinske biskupije na Voću,a u povodu otkrivanja bisti dvojici kapelana koji su službovali u voćanskoj župi te bili osuđeni i ubijeni u vrijeme komunističkih progona svećenika nakon drugog svjetskog rata.

Tako je misa služena za njih dvojicu,ali ujedno i za uspješnu novu školsku i vjeronaučnu godinu.Ravnateljica,prof.Rahela Blažević,dobila je prigodu na kraju mise,kao i svake godine,uputiti nekoliko pozdravnih rečenica učenicima i roditeljima,ali i zahvaliti vlč.Josipu Drvoderiću na organizaciji mise kao i preuzvišenom biskupu, Josipu Mrzljaku, na nadahnutoj propovijedi i blagoslovu za početak školske i vjeronaučne godine.Biskup je okupljenima govorio o značaju nedjelje u životu katoličkih vjernika kao i o žrtvi dvojice svećenika koji su svoju ljubav prema vjeri i domovini platili životima.

Ravnateljica je u lijepom i kratkom obraćanju istaknula kako nam je izuzetna čast što smo mogli nazočiti misi koju je vodio sam biskup te kako je našu školu posjetilo nekoliko biskupa te spomenula kako spomenica bilježi da je i sam zagrebački nadbiskup i kardinal Alojzije Stepinac posjetio vjeronaučnu nastavu u našoj školi.Podsjetila je učenike da se život sastoji od mnogih početaka i završetaka poput početka školske godine,ali i da sve počinje i završava s Bogom prema riječima iz Biblije koja kazuje da“U početku bijaše Riječ,i Riječ bijaše kod Boga,i Riječ bijaše Bog“.

Učenicima je približila ovaj citat rekavši im neka svoj radni dan započinju i završavaju molitvom i zahvalom Bogu za sve ono dobro što ih kroz njihov radni dan u školi i domu prati .

Na kraju je župniku i biskupu darovala akvarele s univerzalnim biblijskim motivima barke i mora koje je naslikao naš prof.Likovne kulture,Danko Merin,te voćanski suvenir u terakoti-lik Sv.Martina,zaštitnika Voće, kojeg su izradili učenici likovne grupe.

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 13. 11. 2015.