Učenici uređuju školski okoliš

Učenici doprinose proslavi "150 godina školstva na Voći" svojim radom
Vrijedni učenici završnog razreda naše škole pridružili su se,na poziv ravnateljice,uređenju okoliša svoje  škole kako bi škola u što ljepšem ruhu izvana i iznutra dočekala goste pozvane na proslavu ove značajne obljetnice.
Za lijepo unutarnje ruho pobrinula se Varaždinska županija koja je financirala ličilačke radove nakon rekonstrukcije električnih instalacija,a za vanjsko ruho brinu sami učenici u suradnji s tehničkim osobljem .
Hladni i kišoviti dani ovog proljeća onemogućavali su školskog majstora u uređenju okoliša koje je podrazumijevalo obnovu stolova,klupa,držača koševa,stativa ,sjenice i drugih sadržaja oko škole u Donjoj Voći koji su bili oštećeni atmosferskim utjecajima ili dugotrajnim korištenjem.
Stoga su se najstariji učenici u školi ponudili kao majstori-pomagači školskom domaru kako bi se sve poslove stiglo napraviti do početka proslave,28.4.2016. pa su,nakon nastave,zdušno prionuli poslu i uvelike rasteretili školskog domara.
Ostali učenici sa zadovoljstvom su komentirali njihov rad i tražili od majstora da i za njih nađe slične poslove.
Tako je dio učenika čistio odvodne kanale oko škole,dio njih je sadio cvijeće i uređivao okoliš oko školskog bunara;učenici iz projekta "Otisak srca" sadili su cvijeće na novoj cvjetnoj gredici ispred škole te oko izvora gdje su postavili s domarom i srce koje je izradio umjetnik Slavko Bunić,a koje je školi darovala tvrtka Jedinstvo-Kartonaža Ivanec kao nagradu za ovako uspješan projekt u zajednici.Na srcu su urezana imena svih sudionika projekta kako bi trajno podsjećala zajednicu da je to nešto što su osmislili učenici i njihovi mentori,a prepoznala Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva.
Učenici u suradnji s roditeljima i svojim mentorima te udrugom "Mentor" iz svoje lokalne zajednice imaju i dalje namjeru osmišljavati okoliš oko svoje škole i izvora kako bi dobili lijepe prostore za učenje i igru na otvorenom i svojim radom ostavili otisak srca u školi i okolišu na kojem će se,možda,jednog dana irati i učiti i njihova djeca.
"Uklučivanje učenika i njihovog rada od neprocjenjivog je odgojnog značenja jer se postiže da  sami učenici takva mjesta više paze i njeguju jer su u te projekte utkali vlastiti trud,potrošili vrijeme,stjecali nova prijateljstva,družili se i igrali" ,ističe ravnateljica,prof.Rahela Blažević.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 25. 4. 2016.