Izlet u Zgareb

Učenici matične i područne škole uputili su se 4. svibnja 2016. godine na cjelodnevni izlet u Zagreb i Klanjec. U Zagrebu su uživali u nastupu vrhunskog plesnog ansambla Lado koji je svojim dojmljivim nastupom očarao učenike. Gledajući hrvatske narodne plesove od Međimurja do Dubrovnika, učenici su svjedočili bogatstvu i raznolikosti hrvatskih narodnih nošnji, raznovrsnosti tradicijskih instrumenata, pjesama i plesova.

Kratko su prošetali glavnim gradom Republike Hrvatske i razgledali Trg bana Jelačića te se pomolili u Zagrebačkoj katedrali, najvećoj sakralnoj građevini u Hrvatskoj.

Nakon razgleda Zagreba uputili su se u Klanjec, gradić smješten na brežuljku uz dolinu rijeke Sutle u Krapinsko-zagorskoj županiji. U Klanjcu se nalazi Galerija Antuna Augustinčića,  svjetski poznatog kipara. Njegovi spomenici postavljeni su diljem svijeta (spomenik Rudar  postavljen je u Ženevi ispred zgrade Međunarodnog ureda rada, a spomenik Vjesnica mira  nalazi se ispred zgrade Ujedinjenih naroda u New Yorku).

Prije povratka kućama zaustavili su se u Zelenjaku kod spomenika hrvatskoj himni „Lijepa naša domovino“ koji je podignut u čast njenom autoru Antunu Mihanoviću. Prema nekim predajama tu je pjesmu Mihanović napisao očaran ljepotom Zelenjaka.

Učenici su se zadovoljni vratili kućama, komentari na školski izlet bili su pozitivni, a najviše im se svidio nastup ansambla Lado.

Dubravka Tuđan

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 18. 5. 2016.