Donacija Hrvatske pošte i filatelističke radionice

Da je filatelija zanimljiv hobi, uvjerili smo se sudjelovanjem u filatelističkoj školi „Trakošćan 2016.“, a zahvaljujući donaciji Hrvatske pošte prisjetili smo se i na našim malim radionicama u školi. Naime, Hrvatska pošta je donirala Osnovnoj školi Andrije Kačića Miošića Donja Voća mnoštvo poštanskih maraka i filatelističkih proizvoda radi pobližeg upoznavanja učenika s filatelijom. Radionice su održane s učenicima trećeg i četvrtog razreda u Područnoj školi Antuna Gustava Matoša u Gornjoj Voći koji su i sami sudjelovali u filatelističkoj školi. Djeca su s oduševljenjem proučavala donirane poštanske marke te su između brojnih interesantnih  maraka izabrali onu koja im je najljepša. Bila je to marka koja prikazuje naš nacionalni park Plitvička jezera. Učenici su uvidjeli da iz samo jedne poštanske marke možemo saznati puno toga o određenoj državi, o njenim prirodnim ljepotama, znamenitim ljudima  te kulturnim, športskim i povijesnim specifičnostima. Također su ponovili i proširili svoje znanje pišući razglednicu zahvale Marku Markici, prali su, skidali i sušili marke te tako dobivene marke pospremili u svoje vlastite izloške. Djeca su izrađivala i dvije mentalne mape. Na svakoj od njih su slagali marke s određenim temama: na prvoj znamenite osobe iz hrvatske povijesti, a na drugoj prirodne ljepote naše države. Škola u Trakošćanu je potakla neke učenike na skupljanje vlastitih poštanskih maraka koje smo imali prilike pogledati. Filatelističke radionice su bile vrlo edukativne. Djeca su se družila, razmjenjivala iskustva, znanja, i ono najvažnije, zabavljala su se.

Martina Dukarić

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 12. 12. 2016.