Noć muzeja u Varaždinu

Hrvatsko muzejsko društvo već jedanaest godina provodi manifestaciju Noć muzeja, koja je u potpunosti poprimila karakteristike nezaobilaznog kulturnog događaja, a s ciljem da se potakne daljnje prepoznavanje muzeja kao dinamičnih institucija, koje potiču istraživanje, inovativnost, kreativnost,  a promoviranjem baštine i njenog utjecaja na suvremene tendencije, promiču važnost interakcije muzeja s okruženjem, stvaranje nove publike i  održivi razvoj muzeja i zajednice.

Dvanaestu Noć muzeja koja se održala 27. siječnja 2017. od 18.-01. sati iskoristili su i učenici naše škole istražujući muzeje Varaždina. Dvadesetak učenika viših razreda u pratnji učiteljica Sandre Ljubljanović i Vlatke Majcen  posjetili su Stari grad gdje su izloženi predmeti iz varaždinske povijesti, zbirke cehova, stakla, satova, oružja, moda od 18. do polovice 20. st. i ambijentalne sobe, u palači Herzer razgledali smo zbirke kukaca i njihovih staništa na temelju prepariranih primjeraka, modela i fotografija te izložbu postera/fotografija s prikazom životinjskoga svijeta u podzemnim staništima NP "Krka", koje su snimili članovi Hrvatskoga biospeleološkoga društva, a u Muzeju hrvatskog vatrogastva  vidjeli smo predmete iz bogate povijesti hrvatskog vatrogastva te kroz fotografije, odore i vatrogasnu opremu upoznali razvojni put vatrogasaca od druge polovine 19. stoljeća do danas.

Iako je temperatura bila u „debelom“ minusu, ništa nije problem ako si u dobrom društvu i nadam se da će učenicima ovaj mali izlet ostati u lijepom sjećanju, a muzeji postati mjesta na kojima se može puno vidjeti i naučiti.

Vlatka Majcen

objavio: Biljana Jurić   datum: 31. 1. 2017.

« Studeni 2018 »