Izložba slovenskih i hrvatskih narodnih nošnji

U OŠ Andrije Kačića Miošića u petak, 12.svibnja, postavljena je izložba slovenskih i hrvatskih narodnih nošnji, uspomoć Gradskog muzeja Varaždin, koji je uz Općinu Donja Voća i Općinu Vinica jedan od hrvatskih partnera u projektu DETOX zajedno sa slovenskim partnerima: Občinom Lenart, Občinom Sveta Ana i Slovenskih goricah, Občinom Sveti Andraž iz Slovenskih goricah i Fakultetom za elektroniku i računarstvo iz Maribora. Na izložbi su predstavljene narodne nošnje iz navedenih općina, predstavljeni su i stari napjevi koje je 1947. godine u voćanskom kraju zapisao poznatni etnomuzikolog dr. Vinko Žganec. Učenička zadruga "Hižica" pripremila je i izložbu svojih radova. Izložba je bila otvorena od petka do nedjelje. Uoči otvorenja izložbe i festivala folklora u kulturnom dijelu programa održanog u petak sudjelovali su; mlada Magdalena Banfić - voćanski virtuoz na gitari, recitatori iz OŠ A.K.Miošića, ženski vokalni sastva "Leluja" iz Vinice, Nonet PGD Zlatoličje, koreograf Pjerino Hrvaćanin i KUD Voća. Posebna gošća bila je etnologinja i glazbenica Lidija Bajuk iz Instituta za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba, koja je predstavila stare napjeve zapisane u Donjoj Voći i okolici te na gitari izvela i jedan od tih napjeva. U prikupljanju podataka o starim napjevima podršku je pružila i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti iz Zagreba.Petak je također bio dan posvećen bratskoj Občini Starše iz Slovenije. Udruga "Stara brv" iz Gornje Voće zajedno s Turuističkim društvom "Starše" u gornjoj Voći upriličila je košnju trave starinskim ručnim kosama. Voditelj kulturnog dijela programa bio je Sandi Furek iz Zlatoličja. Druženje svih sudionika programa nastavljeno je uz domjenak u šatoru uz izvanredne sastave "Begini" i "Aurora band".

objavio: Biljana Jurić   datum: 24. 5. 2017.

« Studeni 2018 »