Svjetski dan jabuka

20.10.2017.učenici od 1. do 4. r. obilježili su Dan jabuka u našoj školi.

Jabuku kao voće mnoga djeca i ljudi  možda premalo svakodnevno konzumiraju. Jabuka pripada među izuzetno korisne namirnice i  održava zdravlje čovjeka. Sadrži bogatstvo vitamina, biljnih vlakana, minerala i niz drugih korisnih sastojaka. Bogatstvom kalcija i fosfora jabuka utječe na izgradnju kostiju i zubi. U jabuci ima 85 do 90 % vode pa stoga izuzetno osvježava i gasi žeđ. Vrlo je učinkovita u borbi protiv virusa i bakterija, štiti organizam od prehlade te  s razlogom nosi naziv „kraljica voća“.

S ciljem da ljudima približe znanje o  zdravstvenoj  kvaliteti  jabuka,1990. godine u Londonu organizacija Common Ground započela je tradiciju održavanja Dana jabuka.

I ove godine učenici razredne nastave sa svojim učiteljicama su kroz zajedničke aktivnosti  imali priliku provjeriti i proširiti svoje znanje o jabuci kroz igru asocijacija i pitalica o jabuci. Imali su i jedan ugodan zadatak , donijeti jednu ili dvije jabuke u školsku kuhinju. Zašto? Nakon novih spoznaja u razredu slijedilo je slatko i ugodno druženje uz voćnu salatu u školskoj kuhinji koju je ove godine pripremila školska  kuharica. Također dio jabuka smo mogli i slasno pojesti.

Tradicionalno obilježavajući Dan jabuka u našoj školi većina učenika prisjetila se stare narodne mudrosti:  „Jedna jabuka na dan,  tjera  liječnika iz kuće van“.

Ankica Belcar

objavio: Biljana Jurić   datum: 30. 10. 2017.

« Kolovoz 2018 »