Projekt "Djeca za djecu"

Nakon uspješno provedenog prošlogodišnjeg UNICEF-ovog projekta „Škole za Afriku“, učenici voćanske centralne i područne škole na poticaj ravnateljice, prof. Rahele Blažević koja je i sama dugogodišnji humanitarni djelatnik u Gradskom društvu Crvenog križa Ivanec kao i u Županijskom društvu Crvenog križa, uključili su se u školski projekt „ Djeca za djecu“.

Ravnateljica je predložila da se ponovi prošlogodišnji sajam rabljenih učeničkih sitnica te da se po simboličnim cijenama proizvodi ponude učenicima, a sva prikupljena sredstva uplate u zajedničku blagajnu iz koje će se sufinancirati izvanškolski programi učenicima slabijeg materijalnog statusa poput izleta, odlazaka u kazalište, školu u prirodi, školu plivanja i slično.

Za više informacija ovoj temi kliknuti na "opširnije"!

Projekt „Djeca za djecu“

Učenici su u školu donijeli mnoštvo svojih potrepština kojih su se odlučili odreći u korist druge djece, napravili svoje vlastite izložbene prostore u svakoj učionici te je u vrijeme odmora moguće obići onoliko „prodavaonica“  koliko u školi ima učionica s mnoštvom zanimljivih sitnica.

Tako na školskom sajmu možete pronaći nakit, marame, kape, šalove, novčanike, CD-ove s raznovrsnim igricama, punjače za mobitele, časopise, čestitke, novčanike, parfemske bočice i slične sitnice.

Bogatstvu ponude doprinjele su i majke učenika koje su na školski sajam poslale i kućanske potrepštine (vaze, šalice, kutije za kekse…). Sada samo predstoji svakom razrednom odjelunapraviti što bolju reklamu i zainteresirati druge učenike da kupe baš njihove sitnice. Da bi uspješno prodali svoje izloške, učenici daju i raznovrsne popuste na prvotnu cijenu pa tako u praksi vježbaju i matematiku.

Učenici razvijaju i solidarnost kao i poduzetnički duh jer se o svakoj prodanoj sitnici vodi precizna evidencija, s veseljem se na kraju dana prebrojava prikupljeni novac, a svakodnevno se prodajni prostori nadopunjavaju novim sitnicama.

No, kriza se osjeća i u učeničkim džepovima jer bi mnogi rado ponešto kupili, ali ni sami nemaju dovoljno za svoje potrebe obzirom da se donjovoćanska škola nalazi na području od posebne državne skrbi koje je taj status steklo temeljem kriterija ekonomske nerazvijenosti. Prodajna mjesta obogatile su i učiteljice koje, osim što su dobri kupci, daruju i svoje sitnice.

Međutim, učenici se ipak rado odazivaju na sve humanitarne akcije, svi su učlanjeni u Crveni križ, u predbožično vrijeme sudjeluju u akcijama Caritasa te imaju razvijen osjećaj empatije i potrebe da pripomognu onima kojima je pomoć potrebna.

„Sretna sam zbog toga što je solidarnost naših učenika na visokoj razini“ ističe ravnateljica voćanske škole, prof. Rahela Blažević. „I sama sam donijela u razred koji pohađa moj sin mnoštvo proizvoda privlačnih učenicima i raduje me što će oni naći mjesto kod nekog novog vlasnika, a novac doprinjeti da netko od mojih učenika otputuje na besplatan izlet.“

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 16. 11. 2010.

« Ožujak 2024 »