Martinje u OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća

Dani Martinja u voćanskom kraju, osim tradicionalnog krštenja mošta, imaju posebno značenje - obilježava se Dan župe sv. Martina biskupa i Dan Općine. Ovom prigodom učenici i učitelji OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća pripremili su prigodnu svečanu priredbu, izložbu i domjenak. Na priredbi i domjenku nazočili su učitelji i učenici OŠ Andrije Kačića Miošića i PŠ Antuna Gustava Matoša, roditelji, predstavnici Općine Donja Voća, predstavnici Varaždinske županije, ravnateljica, gospođa Rahela Blažević i načelnik, gospodin Kruno Jurgec.

Biljana Jurić

Za više informacija o ovoj temi kliknuti na "opširnije"

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji ove web stranice!

Hvala!

Prigodni program priredbe sadržavao je razne recitale o Martinju, jeseni, zavičaju, radove bivših učenika škole, izvedbe glazbene grupe i školskoga zbora, a završili  su ga prigodnim govorom načelnik općine, gospodin  Kruno Jurgec te ravnateljica škole, gospođa Rahela Blažević. Nakon priredbe gosti su mogli razgledati izložbu starih voćanskih narodnih nošnji te ručnih radova iz bakinih škrinja (stoljnjaci, ručnici, zidne krpe) koju su u jednoj od učionica postavili članovi školske zadruge „Hižica“. I sam se načelnik Općine Donja Voća obukao u repliku voćanske nošnje za ovu prigodu. Učenici OŠ Andrije Kačića Miošića  s ravnateljicom i učiteljima te njihovi gosti  zajedno su objedovali u školskoj blagovaoni.

Nakon objeda svi su se zajedno uputili u župnu crkvu u kojoj je služena misa povodom Dana zaštitnika župe koju je predvodio fra Bono Šagi (obiteljskim korijenima po majci rodom iz Donje Voće). Nakon sv. Mise članovi Župnog karitasa ponudili su domaće kolače i vino. Učenici  čanovi školske zadruge „Hižica“ prodavali su po simboličnim cijenama svoje rukotvorine i kolače, a sav prihod od prodaje ide u blagajnu projekta „Djeca za djecu“ koji provodi škola.

Veseli što su ugostili drage goste i uspjeli prodajom barem malo pomoći nekom od svojih prijatelja, učenici i njihovi gosti priključili su se veseloj atmosferi proštenja. Sada su učenici dobili priliku da svu svoju pažnju usmjere na njima najzanimljivije šarene proštenjarske štandove.

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 17. 11. 2010.