U Donjoj Voći održana prva adventska radionica

Dugogodišnja suradnja između OŠ Andrije Kačića Miošića iz Donje Voće te tvrtke „Trap“ iz Varaždina čija je vlasnica poznata varaždinska keramičarka Klaudija Vukman, rezultirala je prvom ovogodišnjom adventskom keramičarskom radionicom.

Učenici sedmih i osmih razreda u terakoti su s keramičarkom; svojim učiteljem likovne kulture, akademskim slikarom Dankom Merinom, izrađivali skulpture od terakote za izložbeni prostor škole u predbožično vrijeme. Pridružila im se i ravnateljica škole, prof. Rahela Blažević koja je prva izrazila želju za originalnom školskom štalicom. Nastao je niz izuzetno kreativnih skulptura Josipa i Marije s djetetom, sv. Tri kralja, pastira, životinja i drugih pratećih likova vezanih uz Božić.

Za više informacija o ovoj temi kliknuti na "opširnije"

Fotografije možete pogledati u foto-galeriji ove web starnice.

Hvala!

Ova radionica samo je jedna u nizu školskim kurikulom planiranih radionica. Sljedeća radionica zamišljena je kao suradnja između Vijeća roditelja i škole u kojoj bi majke učenicima pokazale kako se mogu materijali iz neposredne prirode iskoristiti za izradbu adventskih aranžmana za ukrašavanje domova.

U prošlogodišnjoj radionici bake su učenike naučile raditi tradicionalne zagorske ukrase od krep-papira koji sada krase raspelo u učeničkoj blagovaonici kao što su nekad krasili kutak iznad blagdanskog stola u većini zagorskih kuća. Učenicima je bila prezentirana i izradba slamnatog lustera.

Ravnateljica:

„S ponosom ističem da su naši učenici sudjelovali u nekoliko keramičarskih radionica u sklopu općinske manifestacije „ Tragovi iskona“. Na jednoj od takvih nastao je izuzetan rad s motivima vezanim za skeletne ostatke  pronađene u našoj špilji Vindiji za kojeg još uvijek nismo pronašli naše izložbeno mjesto u školi na kojem bi njegova ljepota  došla do izražaja. Raduju me ove štalice koje će također ostati kao trajan znak  generacija učenika koje trenutno pohađaju sedmi i osmi razred.

Vjerujem da će ih, kao budući roditelji , sa zanimanjem promatrati za  10-20 godina kad budu dolazili u školu na priredbe svoje djece kao što i naši sadašnji roditelji gledaju svoje likovne radove u hodnicima i učionicama  škole.

Cilj nam je izostaviti iz školskog prostora sve plastične i druge neprimjerene ukrase jer živimo u prekrasnom, nedirnutom prirodnom okružju u kojem samo treba prepoznati ljepotu i prenijeti je u zatvoreni prostor. Moji učitelji i vanjski suradnici to izvrsno rade, a učenici tako već u školi nauče praktične i korisne vještine koje će im dobro doći u životu, te razvijaju smisao za lijepo.“

Po završetku radionice ravnateljica je još dodala:

„Izuzetno sam zadovoljna ovime što smo napravili te ćemo i dalje nastojati razvijati kreativne potencijale naših učenika.“

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 17. 11. 2010.