„Škole za Afriku“

Tijekom protekle šk.god. 2017./18. svi učenici OŠ A.K.Miošića Donja Voća i PŠ A.G. Matoša iz Gornje Voće uključili su se u UNICEF-ov program „Škole za Afriku“ preko Ureda za Hrvatsku. U sklopu projekta učenici su imali mogućnosti pogledati kratke edukativne filmove o životu djece na afričkom kontinentu, dječjim pravima i važnosti obrazovanja te saznati zašto neka djeca ne mogu ići u školu. Odlazak u školu, druženje s vršnjacima , igra, smijeh , razumijevanje i okruženje ispunjeno ljubavlju potreba je svakog djeteta i čovjeka, a neki, nažalost, to nemaju. Podaci govore da milijuni djece u svijetu ( 38 milijuna) još ne idu u školu zbog neizgrađenih školskih objekata, svjetonazorskih stavova, državnih politika i dr. Gledajući film saznali smo da je  do prije par godina država Burkina Faso ( Afrika) bila jedna od država s najnižim postotkom djece uključene u osnovnu školu, a projektima UNICEFa taj broj se povećao na 84 %. Učenici su uvidjeli poteškoće s kojima se susreću njihovi vršnjaci u Africi prilikom obrazovanja, a za primijetiti je da pred načinom života kojim mnoga afrička djeca žive i siromaštvom koje ih okružuje, naša djeca ostaju zbunjena. Činjenica da djetetov odlazak u školu jamči i jedan siguran obrok , nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Također, kroz dobivene radne materijale učenici su osvijestili i prihvatili toleranciju i otvorenost prema različitim kulturama. Humanost, solidarnost i tolerancija pojmovi su koje su naši učenici prepoznavali i sve više osvješćivali. Kroz aktivnosti i razgovor povezivali su i migracije stanovništva s afričkog kontinenta za koje saznaju preko dnevnih informativnih emisija. Vrlo je važno različitim aktivnostima potaknuti  na razmišljanje da svi mi kao pojedinci možemo pomoći u stvaranju boljeg svijeta za svu djecu. Uz edukativno radni materijal ( film i radne bilježnice), učenici su dobili i simbolične razredne škrinjice, kasice u koje su mogli ubacivati svoja novčana sredstva tijekom dogovorenog  vremena i tako dati plemeniti dio sebe.

Ovaj program edukacije provodili su razrednici od 1. – 8. razreda kroz satove razrednika kao dio Građanskog odgoja. Prikupljena novčana sredstva tijekom ovog projekta iznose 536.00 kn i uplaćena su na adresu:

UNICEF

Radnička cesta 41/7

Ovim činom potvrdili smo svi zajedno riječi nepoznatog autora:

„ Ja moram nešto učiniti“, uvijek rješava više problema nego kad kažemo: „Netko mora nešto učiniti.“

/nepoznati autor/

A.Belcar

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 13. 9. 2018.