Uključili smo se u "Zeljarijadu"

Varaždinska županija, Turistička zajednica i Udruga kuhara Varaždinske županije te KUD Vidovec organiziraju od 21. do 23. rujna 2018. godine Zeljarijadu.

Varaždinsko zelje jedini je prehrambeni proizvod iz naše županije zaštičen oznakom izvornosti i oznakom zemljopisnog podrijetla od strane komisije EU, a jedan od glavnih ciljeva Zeljarijade je popularizacija i promocija zelja, ali i proizvođača varaždinskog zelja.

Stoga su se ove godine OŠ Andrije Kačića Miošića i PŠ Antuna Gustava Matoša simbolično uključile u Zeljarijadu te su uoči najvećeg gastro događanja u županiji, u četvrtak 20.rujna,  meni školske kuhinje oplemenile varaždinskim kiselim zeljem. Udruga zeljara besplatno je za tu potrebu školama poklonila petnaest kilograma varaždinkog kiselog zelja.

Učenici su u obje škole na jelovniku u četvrtak, imali kobasicu - pečenicu, dinstano zelje i pire od krumpira. Ovaj tradicionalni zagorski ručak bio je izvrsno prihvaćen. Dolazi sezona kada učenici budu češće prehlađeni pa će školske kuharice u jelovnike i za iduće mjesece pripremati jela sa svježim i kiselim zeljem koje je bogato vitaminom C.

"Kroz jelovnik se može edukativno djelovati i vratiti malim potrošačima dio tradicije u njihovu prehranu.Hrana koja je lokalno proizvedena treba naći put i do učeničkog stola. Stoga je ova inicijativa Turističke zajednice Varaždinske županije za svaku pohvalu" - istaknula je ravnateljica, gđa. Rahela Blažević.

objavio: Biljana Jurić   datum: 25. 9. 2018.

« Listopad 2018 »