Učenici OŠ Andrije Kačića Miošića i PŠ Antuna Gustava Matoša na završnoj priredbi natječaja "Draga domača rieč"

Završna priredba 30. jubilarnog kajkavskog književnog natječaja "Draga domača rieč", na koji se ove godine javilo 137 autora s 223 rada, održana je 10. prosinca u amfiteatru Srednje škole Ivanec.

Uvodnim riječima domaćina i članica Ocjenjivačkog povjerenstva, prethodile su riječi dobrodošlice svim sudionicima i posjetiteljima voditeljice Vesne Matišić te Vokalni ansambl Adaggio, voditelja Vladimira Gečeka, koji se pobrinuo za prigodan glazbeni program.

Za više informacija o ovoj obavijesti kliknuti na "opširnije"!

Hvala!

Učenici  OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća i PŠ Antuna Gustava Matoša, Gornja Voća na završnoj priredbi natječaja „Draga domača rieč“

Završna priredba 30. jubilarnog kajkavskog književnog natječaja "Draga domača rieč", na koji se ove godine javilo 137 autora s 223 rada, održana je jučer, 10. prosinca u amfiteatru Srednje škole Ivanec.

Natječaj je, kao i dosadašnjih godina, raspisala Gradska knjižnica, a provedbu i nagrađivanje pomogli su Grad Ivanec te Varaždinska županija. Tom su se prigodom posjetiteljima obratili ravnateljica knjižnice Ana Vresk, s nekoliko pozdravnih riječi u ime domaćina te gradonačelnik Milorad Batinić.

Nakon toga uslijedio je govor prof. Olje Gregur, čiji se osvrt na izbor radova odraslih našao u predgovoru Zbornika, a koja je ovom prilikom ukratko rekla svoje doživljaje s ovogodišnje Drage domače rieči. Treća članica Ocjeljivačkog povjerenstva, prof. Ivanka Kunić, osvrnula se na dječje stvaralaštvo, o čemu je dala i svoj utisak u predgovoru Zbornika pod nazivom "Fenomen dječjeg kajkavskog stvaralaštva".

Nakon uvodnih riječi prestavljen je Zbornik, koji se svake godine objavljuje po završetku natječaja. Ove se godine na natječaj javilo 16 škola, a u Zborniku je objavljeno njihovih 50 radova, od njih 87, što je ukupan broj objavljenih radova.

Čitanje pjesama započelo je s Osnovnom školom Franje Serta iz Bednje, a uslijedile su sljedeće škole: OŠ Andrije Kačića Miošića Donja Voća, PŠ Antuna Gustava Matoša Gornja Voća, zatim OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, iz koje redovito stiže najveći broj radova. Povjerenstvo je za objavljivanje izabralo 10 radova ivanečke škole, koje su odabrale mentorice – nastavnice hrvatskog jezika Vera Mendaš, Zdravka Friščić, Marija Videc i Irena Pejnović.

Slijedi čitanje pjesama učenika iz OŠ Mače, OŠ Antuna i Ivana Kukuljevića iz Varaždinskih Toplica, OŠ Petrijanec, OŠ Grofa Janka Draškovića iz Klenovnika, OŠ Ante Starčevića iz Lepoglave, OŠ Ivana Rangera iz Kamenice, OŠ Gustav Krklec iz Maruševca, Područna škola Druškovec, OŠ Metel Ožegović iz Radovana, OŠ Ludbreg te OŠ Novi Marof.

U skupini nagrađenih pjesničkih radova djece, prema odluci Povjerenstva, dodijeljenje su prva, druga i treća nagrada. Nagrađeni su, uz Zbornik, dobili i malu novčanu nagradu i knjigu Kestutisa Kasparavičiusa "Kratke priče", koji je nedavno bio gost knjižnice, a nagrade je uručila gospođa Ana Vresk.

Nakon pjesama učenika osnovnih škola, uslijedilo je predstavljanje radova odraslih autora, kojih je u Zborniku objavljeno 37, od 27 autora. Odrasli su također uz Zbornik dobili i novčane nagrade te knjige koje je poklonila prof. Ivanka Kunić, a za prvu nagradu poklonjena je i škrinjica Željka Belača.

Na završetku ove zavičajne manifestacije, Ana Vresk zahvalila je još jednom svim autorima, mentorima, posjetiteljima i realizatorima ovogodišnje priredbe te najavila svoje umirovljenje nakon dugogodišnjeg staža ravnateljice Gradske knjižnice i čitaonice "Gustav Krklec" u Ivancu te organizatora i domaćina Drage domače rieči.

U holu škole nastavljeno je prigodno druženje svih sudionika, uz tortu - slatko iznenađenje koje je poklonio Grad Ivanec.

Nagrađeni – dječja skupina:

1. Tihana Briški (7. razred, OŠ Franje Serta u Bednji, mentorica Đurđica Stubičar – "Kyšlec"

2. Lea Ledinščak (8. razred, OŠ Ante Starčevića Lepoglava, mentorica Branka Kuća) – "Obloček"

3. Valentina Kladić (8. razred, OŠ Ludbreg, mentorica Ljudmila Kladić) – "Kajkavske reči"

Nagrađeni iz skupine odraslih autora:

1. Štefanija Paljak (Lepoglava) – "Idi"

2. Tugomir Orak (Varaždin) – "Črleni pozoj"

3. Antun Tomašek (Nova Ves Petrijanečka) – "Materina škrinja zaprieta"

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 13. 12. 2010.