Radionice projekta „(D)OŽIVI FOLKLOR NA DRUKČIJI NAČIN“

Radionica „Zidnjaci nekad i sad ( folklorna forma, suvremeni sadržaj) : vezenje, usmena književnost i aktivizam“ održana je 28.05.2019.  u OŠ Andrije Kačića Miošića,  Donja Voća. Voditeljica aktivnosti, gospođa Juliette Janušić iz udruge „SVIMA“ vodila je učenike kroz ponavljanje narodne književnosti i analizu starih natpisa sa zidnjaka pa sve do samostalnog osmišljavanja nesteretipnih i aktivističkih poruka po uzoru na suvremene medijske copywritere i urbane grafitere koje su učenici kao pravi tim zajedno izvezli i napisali na platno formata zidnjaka. Sada naš zidnjak krasi školski hodnik porukom : „ Suđe više neću prati, ali ću se dragom zvati! „

Radionica je provedena u suradnji sa učeničkom zadrugom „ Hižica „ te su u njoj sudjelovali učenici 6.a : Karolina Kokot, Lucija Kolenko, Paula Šipek, Lana Stolnik, te 7.a : Danijel Kanjir, Valerija Borović, Valentina Tocko, Ana Sambolec, Laura Kolačko.

U sklopu nastave tehničke kulture  4.06.2019. održana je Radionica folklorni motivi i izvorni suveniri uz dašak 3D tehnologije“ izvoditelja profesora Tibora Büna. Na radionici su sudjelovali učenici 7.a razreda koji su se kroz kratku prezentaciju upoznali sa radom 3D printera te su zatim osmišljavali i crtali izvorni suvenir koji će izraditi ovom modernom tehnologijom. Na kraju su se odlučili za motiv voćanske hižice, koji je i simbol naše učeničke zadruge, u izvedbi učenika Petra Ernečića.

Navedenom radionicom završene su aktivnosti u sklopu projekta (D)OŽIVI FOLKLOR NA DRUKČIJI NAČIN koje smo kao projektni partner provodili uz nositelja projekta Centar tradicijske kulture Varaždin te u partnerstvu s udrugom SVIMA, OŠ grofa J. Draškovića iz Klenovnika i VI. osnovnom školom Varaždin. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja na temelju rezultata natječaja za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području izvaninstitucionalnoga odgoja i obrazovanja djece i mladih u školskoj godini 2018./2019.

Koordinatorica projekta Nevenka Matijačić

Fotografije s radionica možete pogledati u Foto-galeriji!

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 11. 6. 2019.