2014-12-05 08:43:27

DOŠAŠĆE ILI ADVENT

DOŠAŠĆE ili ADVENT (lat. adventus = dolazak) vrijeme je pripreme za blagdan Božića, a ujedno je početak crkvene godine. U zapadnom kršćanstvu došašće počinje četiri nedjelje prije Božića: najranije može početi 27. studenog, najkasnije 3. prosinca, a završava 24. prosinca. U liturgiji došašća prevladava ljubičasta boja. Slavljenje došašća počelo je u 5. stoljeću, a trajalo je 40 dana kao i korizma, dakle počevši od spomendana sv. Martina. Ipak je u 6. st. skraćeno na 4 nedjelje, što je zadržano sve do danas. U prvome dijelu došašća vjernici se pripravljaju za Kristov dolazak na kraju vremena, dok se u drugom dijelu pobliže pripremaju za Kristov rođendan, za dan kada je Sin Božji postao čovjekom.

U došašću se izrađuje i stavlja na stol adventski vijenac s četiri svijeće koje simboliziraju četiri nedjelje u došašću. Taj se vijenac obično plete od zimzelenih grančica, ali tako da nema početka ni kraja, što označuje vječnost. Bor i božikovina u vijencu simboliziraju besmrtnost. Sam vijenac čine dva temeljna simbola - krug i svjetlo. Svakog jutra održavaju se zornice, puku omiljene rane mise koje imaju pokornički značaj, jer valja ustati vrlo rano da se stigne u crkvu. Također su simbol kršćanske budnosti za Kristov dolazak.

Kao i božićne, hrvatske adventske pjesme ubrajaju se među najljepše, a nerijetko imaju marijansko obilježje. Neke od poznatijih su: "Padaj s neba", "Zlatnih krila", "O, Marijo, ti sjajna zornice", "Poslan bi anđeo Gabrijel", "Visom leteć ptice male". U tim adventskim pjesmama izražava se radost skorom dolasku Božića i potiče se vjernike da se duhovno pripreme, a ujedno se iskazuje i štovanje Blažene Djevice Marije.

U vremenu došašća slavi se i nekoliko blagdana: sv. Barbara (4.12., zaštitnica rudara), sv. Nikola (6.12., zaštitnik pomoraca, putnika i djece), Bezgrešno začeće Blažene Djevice Marije (8.12.), sv. Lucija (13.12., zaštitnica očiju).

Svi nas ovi prekrasni običaji pozivaju na isto na što nas i Sveto Pismo potiče: prorok Izaija poziva: „Pripravite put Gospodinu, poravnite mu staze!“. O kojem je to putu i stazi riječ? Ovo je, naime, povlašteno vrijeme za djela milosrđa, za molitvu, za duhovnu a ne samo materijalnu pripravu za najradosniji kršćanski blagdan, blagdan Kristova rođenja. U protivnom slavimo Isusov rođendan ostavljajući Slavljenika ispred vrata naših domova i srca, a običaji koje obdržavamo ostaju tek puko vršenje nečega što je ispražnjeno od vlastitog značenja. Stoga, kako kaže adventski stih, „srca gore, evo zore“!

                                                                                              Valentina Krizmanić


Osnovna škola Andrije Kačića Miošića Donja Voća