2017-03-24 12:24:21

U TIJEKU PRIPREME ZA POSTAVLJANJE STOPE SV. MARTINA U DONJOJ VOĆI


Župa sv. Martina Donja Voća i župnik vlč. Marko Zadravec u suradnji s Općinom Donja Voća, Osnovnom školom A. K. Miošića Donja Voća i Kulturnim centrom sv. Martin Hrvatska započeli su pripreme za postavljanje STOPE SV. MARTINA u Donjoj Voći u 2017. godini. 

Kulturni centar sv. Martin Hrvatska iz Zagreba održao je uvodnu prezentaciju projekta Postavljanje stope sv. Martina u Donjoj Voći u subotu 18. ožujka u voćanskoj Osnovnoj školi.

Projekt će financijski podržati i u suradnji sa župom, školom i Kulturnim centrom sv. Martin realizirati Općina Donja Voća.

U Hrvatskoj postoje 44 crkve koje imaju za zaštitnika sv. Martina. Od 2007 godine do danas u Hrvatskoj je postavljeno 16 stopa sv. Martina (2007. Dugo Selo, 2008. Virje, 2010. Donje Selo na Otoku Šolta, 2011. Sumartin na Braču, 2011. Tar Vabriga u Istri, 2012. Velika Trnovitica u blizini Garešnice, 2013. Vranjic u zaleđu Splita, 2014. Lovčić kod Brodskog Stupnika, 2014. Ščitarjevo, 2015. Martijanec, 2015. Ližnjan u Istri, 2015. Mali Lošinj, 2016. Kalnik, Slani potok, Sv. Martin na Muri i Varaždinske Toplice. U Donjoj Voći će se za Martinje 2017. postaviti 17. stopa sv. Martina u Hrvatskoj.

Crkva sv. Martina biskupa u Donjoj Voći bit će dio europske kulturne hodočasničke martinjske putne karte.

Predstavnici voćanske Župe sv. Martina biskupa i Općine Donja Voća sudjelovali su u utorak 15. studenoga 2016. godine na svečanom obilježavanju 1700. obljetnice rođenja sveca zaštitnika naše župe i općine - sv. Martina biskupa, 10. obljetnici djelovanja Kulturnog centra sv. Martin - Hrvatska i predstavljanju knjige “Putovima europske nematerijalne baštine u 21. stoljeću: Sv. Martin, simbol dijeljenja“. Urednice izdanja su dr. Ines Sabotić i dr. Antonija Zaradija Kiš. Svečanost, kojoj su prisustvovali predstavnici martinskih župa, gradova i općina iz cijele Hrvatske, održana je na Hrvatskom katoličkom sveučilištu u Zagrebu u organizaciji Instituta za etnologiju i folkloristiku, Kulturnog centra sv. Martin - Hrvatska.

Dijeljenje je glavna misao velikog Martinskog projekta. Osmišljavanje martinskog itinerera u Hrvatskoj kao djela mreže europskih martinskih itinerera je jedan od glavnih ciljeva projekta. Svrha itinerera je povezati europske i hrvatske lokalitete s martinskom tradicijom koji su izravno ili posredno povezani sa životom i djelovanjem sv. Martina. Glavno obilježje Kulturnog itinerera sv. Martina je postavljanje Stope sv. Martina. Stopa sv. Martina je suvremeno umjetničko djelo francuskog kipara Michela Audiarda čiji reljef pronosi ideju kretanja, dijeljenja i zajedništva. Cilj je postaviti što veći broj Stopa i na taj način povezati što više hrvatskih mjesta i gradova s martinskom tradicijom u kontekstu europske tradicije sv. Martina. Do sada je postavljeno više od 200 Stopa diljem Europe na kulturne spomenike posvećene sv. Martinu ili na one spomenike koji su kroz povijest povezani sa sv. Martinom. „Kulturni centar sv. Martin - Hrvatska" u našoj je domovini dosad postavio 16 Stopa sv. Martina.

„Kulturni centar sv. Martin - Hrvatska" osnovan je u svibnju 2006. godine i dio je mreže europskih Kulturnih centara sv. Martin čije je zajedničko sjedište u Toursu (Francuska), gradu u kojem je sv. Martin nekad bio biskup, a u kojem danas djeluje „Europski kulturni centar sv. Martin iz Toursa" utemeljen 2005. godine. Martinski projekt je širokih europskih razmjera, ne samo po svojoj prirodi već i službeno. Naime, Vijeće Europe (Strasbourg) i Europski institut kulturnih itinerera (Luxembourg) ocijenili su 2005. godine kulturni itinerer „Sveti Martin Europljanin, simbol dijeljenja, zajednička vrijednost" Velikim europskim kulturnim itinererom. Opći dugoročni ciljevi projekta su promišljanje, promicanje i revalorizacija martinske materijalne (crkve, kapele) i nematerijalne baštine (običaji, pjesme i sl.). Kako bi se ostvarili ciljevi projekta njegovo je djelovanje osmišljeno kroz nekoliko razina, a to su: znanost i umjetnost, obrazovanje i kulturni turizam (s posebnom pozornošću na održivi razvoj). Na taj način, hrvatska se martinska baština predstavlja ne samo u domovini već i u Europi čime se potiče interkulturni dijalog i interdisciplinarno djelovanje u povezivanju europskih zemalja s martinskom tradicijom.

Župna crkva sv. Martina biskupa u Donjoj Voći važan je dio europske martinske materijalne baštine.
 


Osnovna škola Andrije Kačića Miošića Donja Voća