Povodom 60 obljetnice proglašenja špije Vindije zaštićenim paleontološkim spomenikom prirode, Javna ustanova Priroda za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Varaždinske županije raspisala je Likovni natječaj na temu Moj doživljaj špilje Vindije za predškolski i osnovnoškolski uzrast. Špilja Vindija u Donjoj Voći kao nalazište paleontoloških ostataka neandertalaca važan je lokalitet poznat i u svijetu. Pripada u prirodnu baštinu našeg kraj i mjesta. Sedimentne komplekse špilje istraživane su još od 19.st, no opsežna arheološka iskopavanja i istraživanja u novije vrijeme rađena su pod vodstvom Stjepana Vukovića i Mirka Maleza. Važno je znati da je iz fosilnih ostataka pronađenih u špilji Vindiji rekonstruiran neandertalski genom koji se jednim dijelom poklapa s genomom modernog čovjeka. Maštom i osobnom kreativnošću učenici su mogli prikazati svoj doživljaj špilje, način života pračovjeka od prije otprilike 40 000 godina. Likovnom izložbom odabranih radova je i to uvelike potvrđeno. Na natječaj su pristigla 103 dječja rada. Učenici naše škole postigli su zapažen uspjeh. Vito Dukarić, 2.a i Nikol Potisk, 4.b te njihove mentorice Zdenka Godinić i Ana Marija Čovran osvojili su 1. i 2. mjesto. Vanessa Vinceković, 7.a te mentorica Vesna Bugarinović 3. mjesto u kategoriji predmetne nastave. Posebnu pohvalu u kategoriji razredne nastave dobila je Alina Maček, 4.a i mentorica Ankica Belcar.
Nagrade i priznanja učenicima i mentorima uručili su voditeljica ustanove Sanja Kopjar i varaždinski župan Anđelko Stričak. Likovna izložba postavljena je u ulaznom prostoru Županijske palače u Varaždinu uz međunarodni Dan planeta Zemlje, 22. travnja 2024.

Ankica Belcar