U okviru nacionalnog, volonterskog projekta „Čisto podzemlje“ u našoj je školi 28. svibnja 2024. održano predavanje na temu „Ambasadori Čistog podzemlja“. Nositelj projekta je Zagrebački speleološki savez, ali u njegov razvoj i provedbu uključeni su speleolozi i ljubitelji krša iz cijele Hrvatske. Sam projekt pozitivno je ocijenjen od strane Agencije za odgoj i obrazovanje te je proveden uz suglasnost Ministarstva znanosti i obrazovanja. Temeljni cilj projekta je očuvati i očistiti zagađene špilje i jame te zaustaviti njihovo daljnje uništavanje kako bi se očuvala, u svijetu jedinstvena, bioraznolikost našeg krškog podzemlja, ali i podzemni spremnici pitke vode.

Ambasadorica Paula na zanimljiv je i djeci primjeren način upoznala učenice i učenike OŠ Andrije Kačića Miošića i PŠ Antuna Gustava Matoša  sa krškim podzemljem, endemskim vrstama koje u njemu pronalazimo, osnovnom speleološkom opremom te problematikom bacanja velike količine otpada u jame i špilje diljem Hrvatske. Predavanje je izazvalo u nama mnoštvo emocija i motiviralo nas da budemo nositelji promjena u svojoj zajednici.

Na sljedećim poveznicama možete saznati više o projektu: