Dana 5. lipnja 2024. godine održan je završni susret projekta “Čitanje ne poznaje granice/Branje ne pozna meja” u Staršu. U projektu su sudjelovale Osnovna škola Andrije Kačića Miošića, Donja Voća i Osnovna škola Starše. Susret je bio uspješan, a svi sudionici su uživali u bogatom i raznolikom programu.

Učenici OŠ Andrije Kačića Miošića u OŠ Starše su stigli u pratnji knjižničarke Biljane Jurić Šarčević, učiteljice Adriane Taučer-Kukec, ravnateljice Ksenije Čretni, vozača Stjepana Stolnika i Branka Jakopeca. Sudionici su stigli u Starše točno u 9 sati ujutro, gdje su ih srdačno dočekali domaćini iz Osnovne škole Starše. Nakon dolaska, organiziran je prijem gostiju uz laganu užinu koja je omogućila sudionicima da se osvježe i opuste prije početka aktivnosti.

U 10 sati uslijedio je polazak traktorskim vozovima prema Zlatoličju, gdje su sudionici imali priliku sudjelovati u edukativnim i zanimljivim aktivnostima: razgledavanje zbirke starih traktora i demonstracija ispiranja zlata u rijeci Dravi članova udruge Zlata Drava, igranje živog stolnog nogometa. Nakon završenih aktivnosti u Zlatoličju, sudionici su se vratili u Starše. U Staršu je organiziran ručak za sve sudionike, te ugodno druženje.

Nakon ručka, održana je prezentacija rada na projektu. Predstavnici obje škole prikazali su svoje aktivnosti i postignuća unutar projekta “Čitanje Ne Poznaje Granice”. Prezentacija je bila izuzetno informativna i pokazala je koliko je projekt bio uspješan u poticanju čitanja i kulturne razmjene među učenicima.

Prvo su svoj rad predstavili domaćini:

Na završnom susretu projekta “Čitanje Ne Poznaje Granice/ Branje ne pozna meja” koji se održao 5. lipnja 2024. godine u Staršu, učenici 5. b razreda OŠ Starše pod vodstvom knjižničarke Leonide Babič i učiteljice Nataše Vodošek Korže prvo su u najavi predstavili svoju školu i općinu, a potom izveli  iznimno veselu i zabavnu predstavu prema djelu “O zecu koji se volio smijati” autora Grigora Viteza.  Učenici su pokazali svoje glumačke sposobnosti i oduševili publiku. Kroz duhovite i poučne dijaloge, učenici su oživjeli likove iz priče, prikazujući njihove osobine i međusobne odnose na izuzetno živopisan i zabavan način.

Grigor Vitez hrvatski je autor koji je poznat po svojoj sposobnosti da kroz humor i igru riječi prenosi važne poruke, bio je savršen izbor za ovu priredbu. Učenici su s lakoćom prenijeli duhovitost i mudrost priče, pokazujući kako smijeh može biti snažan alat u prevladavanju problema i izazova. Učenici OŠ Starše zajedno sa svojim likovima pokazali da unatoč svim poteškoćama, smijeh i prijateljstvo uvijek pobjeđuju. Publika je nagradila učenike velikim pljeskom, prepoznajući njihov trud, kreativnost i talent.

Ova izvedba ne samo da je bila zabavna, već je i uspješno prenijela važnu poruku o optimizmu i moći smijeha. Kroz lik zeca, učenici su pokazali kako se pozitivnim razmišljanjem i humorom mogu savladati i najteže situacije. Također su demonstrirali važnost zajedništva i prijateljstva, što je ključno za uspjeh svakog projekta, pa tako i projekta „Čitenje ne poznaje granice/branje ne pozna meja“.

Potom su uslijedili gosti iz OŠ Andrije Kačića Miošića sa svojim predstavljanjem:

Učenici 3. razreda Osnovne škole Andrije Kačića Miošića iz Donje Voće pod vodstvom knjižničarke Biljane Jurić Šarčević i  učiteljice Adriane Taučer- Kukec priredili su poseban program za sve prisutne. Program je bio srdačan i edukativan, a učenici su pokazali iznimnu razinu pripreme i entuzijazma. Predstavljanje je započelo pozdravnim govorom učenika Dominika Markača koji je pozdravio sve prisutne i prenio pozdrave iz prijateljske općine Donje Voće.

Učenici su istaknuli da u sklopu projekta uvijek predstavljaju jednu znamenitost iz svog kraja, te su ove godine odabrali prirodnu znamenitost svog mjesta – špilju Vindiju. Priču o špilji Vindiji predstavila je učenica Lorena, koja je zanimljivo i detaljno ispričala sve važne informacije o ovoj povijesnoj i prirodnoj atrakciji i učiteljici prijateljske škole predala edukativni plakat koji su o špilji izradili učenici.

Nakon predstavljanja špilje Vindije, učenici su govorili o slovenskom autoru Otonu Župančiću, čija su djela čitali s knjižničarkom ove godine. Učenica Lara Stolnik je predstavila ovog autora i podijelila zanimljivosti o njegovom radu i utjecaju na slovensku književnost, te predstavila i predala izrađeni plakat.

Priredba je završila predstavljanjem još jedne hrvatske autorice, Sanje Pilić. Učenice 3. razreda izvele su ulomak iz knjige “Nemam vremena”, točnije poglavlje “Hoću i neću”, pod vodstvom učiteljice Ankice Belcar. S ovom izvedbom, učenice su se nominirale na državnu smotru LiDraNa, te je ova bila još jedna prigoda da predstave svoj rad. Njihov nastup bio je zabavan i šašav, baš kao i sama autorica, što je izazvalo osmijehe i oduševljenje među prisutnima.

Nakon prezentacije, sudionici su imali priliku za neformalno druženje. Ovo vrijeme iskoristili su za razmjenu iskustava, sklapanje novih prijateljstava i jačanje veza između škola.

Završni susret projekta “Čitanje Ne Poznaje Granice” bio je vrlo uspješan. Program je bio bogat i raznolik, a sudionici su imali priliku uživati u edukativnim i zabavnim aktivnostima. Ovaj susret je dodatno učvrstio prijateljstvo između Osnovne škole Andrije Kačića Miošića Donja Voća i Osnovne škole Starše, te je pokazao važnost međunarodne suradnje i kulturne razmjene u obrazovanju.

Zahvaljujemo našim dragim domaćinima i radujemo se našem budućem zajedničkom druženju i novim projektima!