Napomena: Ovaj tekst i fotografije su preuzeti s portala Zagorje International

FOTO: Prvašići u Donjoj Voći učili kako se obrađuje i kiseli varaždinsko zelje. Tajne im je pokazala Marija Cafuk

Objavljeno: 04.12.2024.  Vanja Hozmec

U Osnovnoj školi Andrije Kačića Miošića održana je edukacija na temu zaštićenih proizvoda Varaždinske županije. Radionicu za djecu održala je čuvarica sjemena varaždinskog zelja, predsjednica Županijskog saveza poljoprivrednih udruga te predsjednica udruge ‘Zeljari’ općine Vidovec, Marija Cafuk.

  • Djeca su imala prilike vidjeti kako se riba i gazi zelje u kaci, a potom su se i sami u tome mogli okušati. Također, djeca su dobila bojanke na temu zaštićenih proizvoda Varaždinske županije, a posebno su se obradovala zbog toga što je školska kuharica potom za njih spremila jela od ukusnog varaždinskog zelja.

– Djeci smo prezentirali na koji se način kiseli naše varaždinsko zelje koje ima europsku oznaku izvornosti. Želimo da djeca steknu dojam na koji način su to radile naše mame i bake te da se tradicija kiseljenja varaždinskog zelja prenosi na buduće generacije. Generacije se mijenjaju, zelje se sve manje kiseli, no mi ne smijemo dopustiti da ta naša tradicija padne u zaborav – istaknula je Cafuk.

Prije same radionice, učenike je pitala jesu li upoznati s kiseljenjem zelja i jesu li imali prilike kod kuće vidjeti kako se to radi. Iako je ruku diglo samo troje učenika, Cafuk je uvjerena:

– Ako oni danas, kada se vrate iz škole, nagovore dvoje, troje roditelja da idu kiseliti zelje, mi smo napravili veliki posao. S ovim radionicama hodamo po školama i vrtićima i djeca su oduševljena, žele to raditi. Ja mislim da oni svoje roditelje mogu nagovoriti da to rade i kod kuće – kazala je.

Spomenimo i da Varaždinska županija prednjači kada su u pitanju zaštićeni proizvodi. Osim varaždinskog zelja, tu su i varaždinsko bučino ulje, ludbreški hren, vidovečki gibanik, makovi štrukli…

– Županija smo koja brine o svojoj tradiciji i moramo je čuvati! Isto tako, moramo jesti domaće proizvode jer su puno zdraviji i jer nas štite od raznih bolesti. Tako su naši stari radili, pa bi i mi trebali nastaviti – zaključila je Cafuk.

A kako se djeca snalaze s varaždinskim zeljem došla je provjeriti i načelnica Općine Donja Voća Sanja Kočet.

– Najbolje zelje nudi upravo čuvarica sjemena varaždinskog zelja Marija Cafuk, velika humanitarka i donatorica pa tako nema humanitarne manifestacije u našoj općini u kojoj Marija Cafuk nije na neki način sudjelovala i pomogla kroz pripremu i donaciju sarme. Stoga, nema osobe koja će vam bolje prenijeti znanje o zaštićenim proizvodima Varaždinske županije, njihovim benefitima korištenja i načinu pripreme od Marije. Uz zabavnu edukaciju koju je Marija Cafuk danas održala za naše prvašiće, donirala je i sarmu školskoj kuhinji pa je tako danas na meniju bila i najbolja sarma. Uz podršku škole, koja prepoznaje važnost konzumacije zdrave hrane, i udrugu ‘Zeljara’ na čelu s predsjednicom Marijom Cafuk kroz današnju radionicu prvašićima je predstavljen zaštićeni proizvodi Varaždinske županije s naglaskom na pripremi i uporabi zelja kao prehrambene namirnice. Kroz ovakve radionice nastoji se ujedno djecu potaknuti da jedu zdravu hranu proizvedenu na lokalnim poljoprivrednim gospodarstvima što doprinosi kasnijem stvaranju zdrave navike i potiče im interes od najranije dobi za domaćim proizvodima. Bilo je veoma edukativno i veselo na današnjoj radionici, pa se ostvarila i ona Marijina “Bez zelja nema veselja“ – zaključila je načelnica Kočet.

Skip to content