Evakuacijska vježba u OŠ Andrije Kačića Miošića

U ponedjeljak, 29. svibnja 2023., u Osnovnoj školi Andrije Kačića Miošića u Donjoj Voći održana je pokazna evakuacijska vježba u suradnji s DVD-om Donja Voća. Tema vježbe bila je gašenje požara unutar objekta škole te evakuacija učenika i djelatnika škole.
   Cilj vježbe bila je praktična provjera Plana evakuacije i spašavanja u slučaju izvanrednog događaja u osnovnoj školi. Osim osposobljenosti djelatnika škole za postupanje u izvanrednim situacijama te valjanosti predviđenih pravaca evakuacije, promatrao se i postupak intervencije DVD-a, te eventualna potreba mijenjanja Plana evakuacije i spašavanja kako bi postao još učinkovitiji. Provoditelji ove vježbe bili su pripadnici Dobrovoljnog vatrogasnog društva Donja Voća, bivši učenici naše škole, roditelji, sumještani.
 Prema scenariju vježbe, u 11,00 sati izbio je požar u učionici, u požaru je ranjeno i dvoje učenika koje je bilo potrebno evakuirati. Školski domar, Stjepan Stolnik, ujedno i dugogodišnji član DVD-a Donja Voća,upućuje poziv na broj 193 i obavještava službu o nastalom događaju, nakon čega je nalože potpunu evakuaciju učenika i osoblja. Dvoje učenika, uslijed naguravanja u učionicama, zadobilo je lakše ozljede te su vatrogasci inscenirali njihovu evakuaciju i postupke s ozlijeđenima.  Poštujući plan evakuacije i spašavanja, sve osobe koje su se zatekle u zgradi napustile su školu. Nakon provedene evakuacije i dolaska evakuiranih učenika i zaposlenika škole na Planom utvrđeno zborno mjesto obavlja se prozivka i utvrđuje brojno stanje.  Vježba je trajala oko 30 minuta, a učenici su mogli i isprobati držati vatrogasni šmrk.
  U vježbi su sudjelovai svi učenici i djelatnici škole. Nakon provedene vježbe održana je analiza vježbe s ocjenom uspješnosti i prijedlozima za poboljšanje sigurnosti učenika i djelatnika škole te kratko druženje.

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 29. 5. 2023.