Osnovna škola Andrije Kačića Miošića Donja Voća

Učenička zadruga "Hižica"

U prekrasnom zakutku Varaždinske županije, uz samu granicu s Republikom Slovenijom, smjestila se Općina Donja Voća, u njoj OŠ Andrije Kačića Miošića, a u školi učenička zadruga "Hižica".

Učenička zadruga “Hižica” OŠ A. K. Miošića Donja Voća djeluje od 1957.godine. Na četrdesetu obljetnicu željeli smo unijeti novinu u naš rad. Tako je grupa učenika predložila izradbu voćanskog suvenira. U traženju prikladnih zagorskih motiva, učenici su se oduševili  motivom stare voćanske hižice.Tako je  suvenir “Hižica” postao prepoznatljiv motiv učeničke zadruge.

Danas u učeničkoj zadruzi djeluju sekcije u kojima učenici prepoznaju običaje, tradiciju i kulturu svojeg kraja. Razvija se smisao za estetsko i lijepo, učenička kreativnost, izrađuju mala umjetnička djela u različitim tehnikama, istražuje povijest najužeg zavičaja, oplemenjuju vanjski i unutarnji prostori škole te obogaćuje slobodno vrijeme.

Kroz projekte učenici su upoznali ljekovito bilje voćanskog kraja, a uključivanjem  u europski projekt Christmas Cards Exchange uspostavili su suradnju s djecom iz europskih zemalja razmjenjujući božićne čestitke.

Sada smo u projektu Tastes of Europe – Okus Europe te smo recept voćanske zljevke poslali u različite države koje sudjeluju u projektu. Naša zadruga postala je prepoznatljiva u školi, našem mjestu i županiji. Sudjelovala je na raznim smotrama i manifestacijama, a za svoj rad dobila je niz priznanja i nagrada.

Hižica je kao suvenir otputovala u mnoge hrvatske domove s Vjeronaučne olimpijade koja je 2008. održana u Varaždinu te s Međužupanijskog natjecanja ekipa Mladeži i Podmlatka Crvenog križa (2009.), a 2005. s Kongresa Europske unije za školsku i sveučilišnu medicinu koji je održan u Dubrovniku, i u 200 europskih domova.

Na kraju školske godine 2012./13. u suradnji s gospodinom Dejanom  Čegovnikom, suradnikom slovenskog Ministarstva za školstvo i sport te vlasnikom videoprodukcijske tvrtke "Moj TV" iz Selnice ob Dravi, snimljen je film o UZ "Hižica" kojeg su osmislili sami učenici.

Film se može pogledati klikom na link:

ili desnim klikom na crni ekran ispod i odabirom "play" u izborniku

Biserka Kihas
                                                                                         voditeljica UZ“Hižica“

« Prosinac 2017 »

CMS za škole logo
Osnovna škola Andrije Kačića Miošića Donja Voća / Donja Voća 19d, HR-42245 Donja Voća / os-akmiosica-donja-voca.skole.hr / ured@os-akmiosica-donja-voca.skole.hr