Izlet učenika u Međimurje

Učenici naših obiju škola, matične i područne, zajedno sa svojim razrednicima posjetili su 16. listopada 2023. godine Međimurje. Hladan i maglovit jesenski dan nije oneraspoložio učenike koji su već u jutarnjim satima zapjevali u autobusu, a s pjesmom su se i vratili iz Međimurja.
Već u 8,00 sati stigli su u selo Žabnik, najsjevernije mjesto u Republici Hrvatskoj. Tamo su u Centru za posjetitelje pogledali etnografsku zbirku „Jen den v živleju mlinara Franca Žalara“, razgledali su mlin na Muri i vozili se skelom po Muri. Zbog magle i niskog vodostaja učenici se nisu vozili skelom s jedne obale na drugu, no čari skele i njezinu namjenu učenici su uspjeli doživjeti i kraćom vožnjom. U Čakovec, sjedište Međimurske županije, učenici su stigli nešto prije 11,00 sati kako bi u Centru za kulturu pogledali nagrađivanu lutkarsku kazališnu predstavu „Drvljaci“. Kroz priču o mitskim bićima, drvljacima, koja stanuju na drveću, učenici su promišljali o tome što znači izumiranje šuma, što ljudi, kako bi zadovoljili svoje životne potrebe, čine drvljacima (prirodi). Nakon predstave učenici su razgovarali s glumcima o doživljaju predstave i o kazalištu. Muzej nematerijalne baštine „Riznica Međimurja Čakovec“, smješten u fortifikaciji Starog grada Zrinskih u Čakovcu, bio je sljedeća destinacija učenika. U modernom, multimedijalnom i interaktivnom prostoru Riznice Međimurja učenici su upoznali povijesnu ikulturnu međimursku baštinu. Nakon obilaska Riznice učenici viših razreda imali su u Čakovcu slobodno vrijeme dok su učenici nižih razreda u Nedelišću posjetili tvornicu tjestenine Marodi i upoznali tijek proizvodnje tjestenine od tijesta do gotovog proizvoda. Ljubazni domaćini uručili su učenicima i učiteljima nakon obilaska tvornice prigodne poklončiće. Povratak kućama bio je u planirano vrijeme. Izlet je prošao u veselom raspoloženju, učenici su bili zadovoljni viđenim i proživljenim, a imali su i dovoljno slobodnog vremena za međusobna druženja.

Dubravka Tuđan

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 20. 10. 2023.