Projekt građanskog odgoja „Rastimo zajedno“ OŠ Andrije Kačića Miošića

Na sami prvi dan proljeća, 21.3.2024., posađeni su, ispred naše matične i područne škole, sasvim posebni drvoredi. Oni su rezultat ovogodišnjeg projekta građanskog odgoja, koje podupire i financira Varaždinska županija, pod nazivom „Rastimo zajedno“.

Kako su svi dosadašnji projekti bili usmjereni na uređenje okoliša škole tako smo prve godine uredili učionicu na otvorenom, druge godine dodali ljetnu pozornicu, a ove godine odlučili smo prošiti park dodavši mu poseban drvored. Drvored je poseban jer je nastao zahvaljujući mašti, kreativnosti, trudu i zajedništvu baš svakog našeg razrednog odjela.

Tako je od 11 doniranih metalnih bačvi, na čemu zahvaljujemo građevinskoj tvrtki PRESS GLAS d.o.o., nastalo 11 prekrasnih tegli. Da bi izradio teglu svaki razred trebao je u svojem razredu provesti likovni natječaj, a sami učenici su glasanjem izabrali rad koji će biti njihovo likovno rješenje. Svi radovi izloženi su na izložbenom panou građanskog odgoja u školskom hodniku, a dolaskom lijepog i toplog vremena počele su se i bojati tegle. Tegle su bojane bojama na vodenoj bazi, a svaka od njih je posebna i drugačija - baš kao i svaki od naših razrednih odjela. Neke su cvjetne, neke pingvinaste, neke nose ekološke poruke, a neke su inspirirane likovima iz crtića ili jednostavno šalju poruke ljubavi i sreće.

Svi učenici su odslušali i predavanje o važnosti drveća za naš svakodnevni život, ali i životinjski svijet i naš planet, s porukom da bi svatko u životu trebao posaditi barem jedno stablo i da je svako stablo važno ne samo za nas nego i za generacije koje ostaju iza nas.
Nakon predavanja svaki razredni odjel izabrao je stablo koje će predstavljati njihov razredni odjel. Svako stablo dobilo je i svoje ime te osobnu kartu, na kojoj su najvažniji podaci o stablu ( ime, vrsta, njegovi dječji prijatelji te QR kod čijim skeniranjem možete saznati podatke o vrsti stabla i najvažnijim podacima koje su izdvojili sami učenici). Stabla su posađena u tegle na prvi dan proljeća, koji je tako postao i rođendan našeg drvoreda. Naš školski okoliš sada krase stabla ginka, lipe, murve ili duda, katalpe, ukrasne crvene jabuke i cercisca, poznatijeg kao Judino drvo.
Svaki razredni odjel fotografirao se sa svojim stablom, izmjerio mu visinu i debljinu, a slijedeće godine će na 1. rođendan napraviti isto i vidjeti koje su se promjene dogodile njihovom stablu, koliko je naraslo, ali i koliko su i sami učenici narasli i koliko su se promijenili.

Tako će se naš drvored mijenjati i rasti s nama, a kad stablo postane preveliko za teglu udomiti ćemo ga u neke dobre ruke, kako bi moglo slobodno rasti u nečijem dvorištu ili livadi, te stvarati sreću i hlad nekim novim, dobrim ljudima koji će onda opet rasti zajedno s njim..

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 22. 3. 2024.