OŠ Andrije Kačića Miošića, Donja Voća provela projekt „Križni put uz Dan voda“

Križni put „Isus Krist  - Izvor žive vode“ već je na početku tekuće školske godine planiran u Godišnjem planu i programu OŠ Andrije Kačića  Miošića u sklopu provođenja projekta povodom obilježavanja Dana voda.

Za više informacija o ovoj temi molim kliknuti na "opširnije"!

Hvala!

Učiteljice su u sklopu nastavnog programa djecu upoznale s gradivom koje uči o vodama (vode našega kraja, agregatna stanja vode, vode stajaćice i  vode tekućice) te izradile plakate i panoe na spomenute teme. Učenici su učili o posljedicama nedostatka vode na Zemlji te su ih njihovi učitelji pokušali senzibilizirati za iste. Istraživanjima različitih izvora podataka došli su do šokantnog zaključka da jedan od šest ljudi na Zemlji nema dnevnih 20-50 litara osigurane svježe vode, a svakodnevno od posljedica nedostatka vode umire 3.800 djece. Prema procjenama čak 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.

Dana 23.03.2012. u OŠ Andrije Kačića Miošića organiziran je po prvi puta duhovno-meditativni križni put za učenike, učitelje i roditelje pod nazivom „Isus Krist – Izvor žive vode“. Križni put je predvodio voćanski župnik, velečasni Josip Drvoderić , a imao je sedam postaja budući da su mu pristupili učenici viših i nižih razreda . Učenici su na put ponijeli vreće i rukavice te vrijedno očistili okoliš uz cestu. Postaje su se nalazile  na poznatim voćanskim izvorima i bunarima.

Postaje:

I. ŠKOLA D. V.     – Stvaranje svijeta (voda)

II. JABLANOVAC     - Noa i opći potop

III. BUNAR     - Prijelaz preko Crvenoga mora

IV. BANJEVAC     - Isus i Samarijanka

V. RIBNJAK     - Bolesnik kod ribnjaka

VI. ŠKOLA G. V.      – Isus stišava oluju na moru

VII. KAPELICA IVANA KRSTITELJA     - Isusovo krštenje na Jordanu

Kod svake postaje prvo je određeni učenik  čitao tekst iz Sv. pisma koji su pripremile vjeroučiteljice. Nakon čitanja teksta župnik je imao kratki osvrt, a zatim su opet učenici čitali molitve koje su isto tako pripremile vjeroučiteljice. Na postajama križnog puta djeca su se mogla okrijepiti kolačima i sokovima koje su za njih brižno pripremili njihovi suseljani.

Križni put završio je u kapelici Ivana Krstitelja kratkom misom, nakon koje je slijedilo kratko druženje uz okrjepu u školskoj kuhinji.

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 28. 3. 2012.