Učitelji proslavili svoj dan izletom kroz Hrvatsko zagorje

Iako rade okruženi zelenilom u Općini Donja Voća,voćanski učitelji odlučili su kao cilj svojeg putovanja uz Dan učitelja, odabrati upravo još više zelenih i povijesnih destinacija svojeg užeg zavičaja-Hrvatskog zagorja.

Tradicionalno gotovo svake godine odabiru kulturnu,povijesnu ili prirodnu baštinu Hrvatske jer,kako kaže ravnateljica,“mi smo učitelji hrvatske djece i ako sami ne znamo dovoljno o svim skrivenim ljepotama naše zemlje-kako ćemo onda o tome poučavati naše učenike?“.

Ovaj put izbor je pao na dvorac Lužnica i   Duhovno-obrazovni centar Marijin dvor  u koji je isti dvorac pretvoren nakon višegodišnje obnove te dvorac i perivoj bana Jelačića u Zaprešiću.

Jednokatni barokni dvorac građen najvjerojatnije sredinom 18.stoljeća ,pripadao je dugo vremena moćnoj plemićkoj obitelji baruna Raucha u kojem je živio nagodbeni ban Levin Rauch,a brojni članovi plemićke  obitelji obnašali su i visoke državničke službe.Nakon smrti posljednjeg vlasnika,dvorac su kupile sestre milosrdnice sv.Vinka Paulskoga za smještaj starih i bolesnih pripadnica svojeg reda te su u njemu obavljale dobrotvorne,odgojne i obrazovne sadržaje ,a na velikom poljoprivrednom dobru   proizvodile su hranu za bolesnike bolnice u Vinogradskoj kao i za matični samostan u Zagrebu,za brojne siromahe i djecu koja su kod njih i na dulje vrijeme pronalazila svoj dom.

Dvorac obiluje sačuvanim vrijednostima(drvene stube,vrata i balkoni od kovanog željeza,prostrani podrum,kamena balustrada,barokna kapelica,povelja o blagoslovu kapele,prekrasne fasadne dekoracije,sačuvane kalijeve peći,svečana plesna dvorana s grbom obitelji Rauch,starinski namještaj…).

Nekoliko dvorana opremljeno je modernom tehnikom za seminare,duhovne obnove,stručne skupove ,radionice a cijeli je kompleks okružen osam hektara velikim perivojem s prastarom platanom koja je srasla s japanskom soforom,šumarcima,jezerom,klupama,sjenicama…

Jednom rečenicom-Lužnica je mjesto susreta čovjeka s Bogom.

Putovanje je nastavljeno do „Novih Dvora Jelačićevih“ koji su prekrasan primjer očuvanog vlastelinskog gospodarstva  s dvorcem,kapelom sv.Josipa,grobnicom obitelji Jelačić,perivojem ,voćnjakom,stambenim i gospodarskim zgradama,povrtnjakom,obradivim zemljištem i park-šumom.

Jelačićev duh koji je ukinuo kmetstvo,pobijedio Mađare i osigurao opstojnost hrvatskog naroda, ovdje ispunjava ponosom svakog Hrvata.

Izlet je završio zajedničkim ručkom na brdu iznad Svetog Križa Začretje nakon obilaska prodajnih centara i skromnog šopinga od učiteljske plaće.

Rahela Blažević,prof.,ravnateljica OŠ A.K.Miošića Donja Voća

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 16. 10. 2013.

« Svibanj 2024 »