Izvješće sa IX. škole mladih filatelista u Trakošćanu

Nacionalna filatelistička izložba mladih "Trakoščan 2014." održana je od 10. - 12. listopada 2014.

U sklopu izložbe provedena je i IX. škola mladih filatelista na kojoj su sudjelovali i učenici naše škole. Vrlo edukativan dan provelo je dvadeset učenika nižih razreda koji su izrazili želju da se više upoznaju sa filatelijom. Nakon svečanog otvaranja škole uslijedile su radionice na koje su djeca upućena prema dobnim skupinama.

Najprije su slušali uvodna predavanja o filateliji,a zatim su se na radionicama i sami okušali u radu. Učenici I. razreda bili su u skupini "Ptičice" koja je izrađivala razglednice, dok su starija djeca pod stručnim vodstvom mentora radila motiv za poštansku marku u sklopu natječaja "Izradi marku bajnu i osvoji nagradu sjajnu" kojem je ove godine tema; Blagdanski božićni stol.

Nakon ručka učenici su razgledali dvorac i perivoj, a za to vrijeme prosudbena komisija je pregledala sve radove i izdvojila najuspješnije. U kategoriji "Ptičica" drugu nagradu dobio je Emil Šobak iz I.a razreda, a u kategoriji početnika filatelista prvu nagradu dobila je Nives Čiček iz II.a razreda. Izabrano je još i dvanaest radova koji će biti upućeni na natječaj u Zagreb.Među navedenim radovima su i radovi sljedećih učenika; Ana Sambolec, III.a, Roko Komes, II.a, Valerija Četrtek, IV.a.

Svi sudionici dobili su diplome o sudjelovanju te prigodne poklone i nekoliko poštanskih maraka za poticaj budućim kolekcionarima.

Sa IX. škole mladih filatelista učenici su poslali pismo koje je nosio teklić (trčeći) do Lepoglave , prikazujući time jedan od početnih načina prijenosa pošte.

Dragica Hrgarek

objavio: Biljana Jurić Šarčević   datum: 23. 10. 2014.