Putovanje nagrađene učenice Sabine Bolčević

Učenici OŠ Andrije Kačića Miošića, ali i njihovi vrijedni mentori prijavili su se protekle školske godine na natječaj za likovne i literarne radove učenika osnovnih škola na temu "Bogatstvo Hrvatske u kapljici vode". Natječaj je raspisala  Hrvatska turistička zajednica u okviru akcije Volim Hrvatsku koja se provodi pod sloganom "Više cvijeća - manje smeća".Na natječaj je prijavljen skupni likovni rad učenika 3.a razreda(OŠ A.K.M.Donja Voća) i njihove mentorice Irene Šipek, te pojedinačni radovi učenika 4.b razreda (PŠ A.G.M. Gornja Voća) i njihove mentorice Biserke Geček. Nagrađena je naša učenica prošlogodišnjeg  4.b razreda iz PŠ Antuna Gustava Matoša Sabina Bolčević, te njena mentorica Biserka Geček za literarni rad "Bajka o kapljici ". Učenica i njena mentorica  nagrađene su trodnevnim ekološko-edukativnim izletom po Istri u organizaciji Turističke zajednice Varaždinske županije.

Za više informacija kliknuti na "opširnije", fotografije s izleta pogledati u fotogaleriji ove web stranice.

Hvala!

Biljana Jurić

Učenici OŠ Andrije Kačića Miošića, ali i njihovi vrijedni mentori prijavili su se protekle školske godine na natječaj za likovne i literarne radove učenika osnovnih škola na temu "Bogatstvo Hrvatske u kapljici vode. Natječaj je raspisala  Hrvatska turistička zajednica u okviru akcije Volim Hrvatsku koja se provodi pod sloganom "Više cvijeća - manje smeća". Na natječaj je prijavljen skupni likovni rad učenika 3.a razreda(OŠ A.K.M.Donja Voća) i mentorice Irene Šipek, te pojedinačni radovi učenika 4.b razreda (PŠ A.G.M. Gornja Voća) i mentorice Biserke Geček. Nagrađena je naša učenica prošlogodišnjeg  4.b razreda iz PŠ Antuna Gustava Matoša Sabina Bolčević, te njena mentorica Biserka Geček za literarni rad "Bajka o kapljici ". Učenica i njena mentorica  nagrađene su trodnevnim ekološko-edukativnim izletom po Istri u organizaciji Turističke zajednice Varaždinske županije.

Tijek nagradnog putovanja izgledao je ovako:

1. dan

Polazak je organiziran ispred hotela Turist u Varaždinu. Nakon vožnje autobusom za vrijeme koje su se sklapala nova prijateljstva stigli su do svojeg prvog odredišta. Prvi koji su posjetili, ujedno i najmanji grad na svijetu prema Guinnessovoj knjizi svjetskih rekorda, bio je Hum. Hum se nalazi u središnjoj Istri, 14 kilometara jugoistočno od Buzeta. Sa svojih 25 stanovnika to je najmanji grad na svijetu.Unutar očuvanih gradskih bedema dvije su male ulice, župna crkva Marijinog Uznesenja sagrađena 1802. godine, romanička crkva sv. Jeronima iz 12. stoljeća, oslikana freskama pod bizantskim utjecajem, s mnogo glagoljskih natpisa i grafita, Majstora Antuna iz PadoveHum je poznat  po svojoj Aleji glagoljaša. Vrata Huma, kroz koja se ulazi u Hum, posljednje je obilježje spomenute Aleje. Vrata su metalna, a okolo se nalazi dvanaest medaljona koji prikazuju mjesece.

Drugo odredište prvoga dana putovanja bio je grad Motovun, najbolje sačuvana srednjovjekovna istarska utvrda, koja se razvila na vrhu strmog brežuljka. U prapovijesnim vremenima, ilirska i keltska plemena gradila su svoje utvrde na mjestu današnjeg Motovuna. Ime mu je također keltskog porijekla, a nastalo je od riječi Montona, što znači grad u gori. Nakon posjeta Motovunu vožnja do hotela u Rovinju, odmor za sutrašnji dan.

2.dan

Nakon doručka razgledavanje Pule. Najveći  grad Istarske županije, leži na jugozapadnom području istarskog poluotoka u dobro zaštićenom zaljevu. Poput ostatka regije poznata je po svojoj blagoj klimi, mirnome moru i netaknutoj prirodi. Grad ima dugu tradiciju vinarstvaribarstvabrodogradnje i turizma, a ujedno je i tranzitna luka. Pula je administrativni centar Istre još od rimskoga doba. Grad je najpoznatiji po svojim sačuvanim antičkim rimskim građevinama od kojih je najpoznatiji amfiteatar iz prvog stoljeća, šesti po veličini u svijetu, popularno zvan Arena. Nakon razgledavanja Arene krenuli su u laganu šetnju gradom. Nakon šetnje nagrađeni učenici krenuli su prema Fažani gdje im je organiziran ručak prije polaska brodicom za Brijune. Na Brijunima je organizirana edukativna vožnja vlakićem po otoku uz pratnju vodiča, posjet izložbi Titovih fotografija, te izložbi prepariranih životinja. Povratak u hotel i večera.

3.dan

Razgledavanje Rovinja i Crkve Sv. Eufemije. Rovinj se nalazi na zapadnoj obali Istre. Skupa s Porečom je najjači turistički centar Istre, te jedan od najjačih na Jadranu. Crkva Sv. Eufemije (poznata i kao Sveta Fuma) najpoznatiji je spomenik u Rovinju. Na mjestu današnje crkve nekada je bila mala crkvica sv. Jurja. Crkva je rekonstruirana između 1725. i 1736. godine, u baroknom venecijanskom stilu, po projektu venecijanskog arhitekta Giovannija Scalfarotta, čiji projekt nije u potpunosti zadovoljio građane pa ga je dopunio Giovanni Dozzi. Unutar crkve nalazi se sarkofag kršćanske mučenice Sv. Eufemije, koji je u grad dopremljen 800. godine.Uz crkvu nalazi se i zvonik, čija je izgradnja započela 1651. godine, a trajala je 26 godina. Na vrhu zvonika visokog 62 metra (najviši u Istri) nalazi se bakreni kip Sv. Eufemije postavljen 1758. godine, na mjesto ranijeg drvenog kipa kojega je 1756. godine uništio udar groma. Današnji kip je visok 4,70 metara. Nakon posjeta Rovinju učenici i njihovi mentori vratili su se u hotel na ručak, a zatim su krenuli na posljednje odredište svoga putovanja, Poreč. U Poreču su posjetili kompleks Eufrazijeve bazilike iz 5. stoljeća, koji je na mjestu izvorne crkve prvi put proširen u 6. stoljeću pod Bizantom i biskupom Eufrazijem, predstavlja najvažniji i najvrjedniji kulturni spomenik Poreča, a UNESCO ju je 1997. zaštitio kao spomenik svjetske baštine.Nakon posjeta bazilici učenici su imali slobodno vrijeme za šetnju gradom i kupovinu suvenira, nakon čega su krenuli prema Varaždinu.

Nagrađeni učenici i njihovi mentori pamtiti će ovo lijepo nagradno putovanje po mnogim lijepim uspomenama i novostečenim  prijateljstvima.

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 20. 10. 2010.