Dan jabuka

"Jabuka na dan tjera doktora iz kuće van."

Potaknuti ovom starom , ali istinitom izrekom učenici i učitelji razredne nastave OŠ Andrije Kačića Miošića  Donja Voća organizirali su u četvrtak 21.10.2010. u našoj školi proslavu Dana jabuke. Proslavu su upriličili učenici raznim recitacijama, a njihovi učitelji su za njih organizirali i edukativni kviz znanja koji  se odnosio na znanje o jabukama, zdravoj prehrani. Naša vrijedna školska kuharica pripremila je za djecu razne slastice: kompot od jabuka, jabuke u šlafroku, kolač od jabuka. Suradnja roditelja također je za rezultat dala razne specijalitete od jabuka kao npr. jabučne štrukle, pite, ali bilo je i slastica s repom. Svim ovim slasticama počastili su se učenici i učitelji na kraju proslave Dana jabuka u školskoj kuhinji.

Osim što se Svjetskim danom jabuka želi potaknuti ljude da promjene svoje prehrambene navike i konzumiraju više voća, prilika je to da se  poradi i na očuvanju  starih sorti jabuka koje cijepljenjem nestaju.

Za više o informacija o Danu jabuka kliknuti na "opširnije".

Hvala!

Biljana Jurić

DANI JABUKA

Obilježavanje Dana jabuka pokrenula je engleska organizacija Common Ground potaknuta brzim nestajanjem tradicionalnih engleskih voćnjaka i brojnih više od 3000 sorti jabuka.

Dan jabuka stoga slavi sve bogatstvo i različitost omiljene voćke i ukazuje koliko su nam jabuke i nadalje važne i potrebne. Jabuka je iskorištena i kao simbol svih tradicionalnih vrijednosti koje iz dana u dan neopravdano i nepovratno gubimo, ali i potrebe da svoju sudbinu uzmemo u svoje ruke i aktivno se suprotstavimo sveopćem osiromašenju svakodnevnog življenja. Stoga Dan jabuka nije zamišljen samo kao proslava jabuka, već i kao demonstracija svih prirodnih, društvenih i kulturnih raznolikosti i bogatstva gradova, sela i krajolika u kojem živimo, a za koje postoji realna opasnost da ih kao i mnogo toga zauvijek izgubimo.

Dan jabuka nezamisliv je i bez jedne od najomiljenijih manifestacija, natjecanja u guljenju jabuka.Prvi dan jabuka upriličen je 1991. godine na staroj londonskoj tržnici u Covent Gardenu. Tim povodom voćari su izlagali i prodavali različite sorte jabuka (jabuke su se našle na tržnici nakon punih 16 godina!), sokove, jabučnicu i ostale proizvode. Držala su se različita edukativna predavanja o jabukama i voćnjacima, a svoj doprinos dali su i slikari, pisci i pjesnici te različiti zabavljači, žongleri i mađioničari sa svojim točkama u kojima je glavna zvijezda bila jabuka. Od tada pa do danas broj različitih aktivnosti i manifestacija u povodu Dana jabuka je rapidno rastao. Prilikom prvog obilježavanja izbrojeno je tridesetak aktivnosti, šest godina kasnije bilo ih je već više od tristo, a samo dvije godine kasnije, brojka se udvostručila.

Zbog velike popularnosti, danas gotovo da nema mjesta i kraja u kojem se ne obilježava Dan jabuka, pa je popis aktivnosti neobično dug i bogat. Danas se u povodu Dana jabuka održavaju brojne manifestacije, a jedna od najraširenijih i najposjećenijih je Dan otvorenih voćnjaka u kojima posjetitelji upoznaju oblike, mirise i naravno okuse različitih sorti jabuka, posebno onih starih i zaboravljenih, uzgojenih na ekološki način.

objavio: Natalija Hrgarek   datum: 22. 10. 2010.