Shema školskog voća – radionica kušanja voća

Naša škola se u šk.god.2017./18. prijavila na natječaj Hrvatske poljoprivredno – šumarske savjetodavne službe u sklopu projekta Školske sheme voća  i ostvarila pravo na organizaciju satova kušanja voća i povrća, a u sklopu tog projekta kao prateće obrazovne aktivnosti.

Ovim edukativnim aktivnostima učenicima se proširuje znanje o prehrambenim navikama, zdravoj prehrani, ekološkoj i održivoj proizvodnji te borbi protiv rasipanja hranom.

U dogovoru s predstavnicima iste službe u Varaždinskoj županiji, Davorom Brečak i Petrom Pozder, dana 6.6. 2018.realizirali smo radionicu „kušanja jagoda“  u područnoj i matičnoj školi.

Jagode su vrlo ukusno i slasno voće naročito bogate vitaminom C. O jagodama tj. njihovoj nutritivnoj vrijednosti ispričao je g. Davor Brečak. Nakon toga slijedio je praktičan dio aktivnosti. Učenici su imali priliku prvi put biti u ulozi degustatora i ocjenjivača . Iako puni znatiželje na trenutak postaju zbunjeni jer to rade prvi put. U ulozi su ocjenjivača i moraju iznijeti osobnu prosudbu. Ocjenjivali su: veličinu, oblik boju, miris i okus jagode. Sve viđeno i doživljeno trebalo je pažljivo i pisano zabilježiti. Od iščekivanja i radoznalosti do samog  postupka  bio je kratak put, a učenici su ga s interesom izvršili. Priroda mirisa često podrazumijeva i osjećaj ugode te su  i uživali u zadatku.

Na samom kraju radionice „kušanja voća“ da bi započet doživljaj bio potpun slijedila je slasna nagrada. Naime, za potrebe ocjenjivanja radili su na dva komada jagoda, a velik ostatak jagoda mogli su konzumirati u izobilju što su i rado učinili.

A. Belcar

objavio: Biljana Jurić   datum: 7. 6. 2018.

« Kolovoz 2018 »